Jsem gay, oznámil vysoce postavený teolog. A přišel o funkci ve Vatikánu

Polský katolický kněz Krzysztof Charamsa se veřejně přihlásil k homosexualitě. Jde o bezprecedentní čin, protože Charamsa je vysoce postaveným vatikánským teologem a ke své sexuální orientaci se přiznal pouze den před začátkem synody o manželství a rodině. Vatikánský mluvčí označil načasování jeho kroku za nezodpovědné a oznámil, že Charamsa nemůže dál zastávat své funkce.

Krzysztof Charamsa
Zdroj: Reuters Autor: Alessandro Bianchi

„Chci, aby má církev a mé okolí vědělo, kdo jsem. Jsem homosexuální kněz, který je šťastný a hrdý na svou identitu,“ uvedl 43letý Charamsa během tiskové konference v Římě. Řekl také, že má partnera a že je připraven nést za své činy odpovědnost.

„Přišel ale čas, aby církev otevřela oči před homosexuálními věřícími a pochopila, že jí navrhované řešení, totiž naprostá sexuální zdrženlivost, je nelidské,“ dodal Charamsa, který působí jako druhý sekretář Mezinárodní teologické komise při Kongregaci pro nauku víry. „Vím, že se budu muset vzdát své kněžské služby, která je celým mým životem.“

Krzysztof Charamsa se svým partnerem Eduardem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alessandra Tarantino

Další skandál na obzoru?

Charamsa se chce stát obhájcem všech sexuálních menšin a jejich rodin, které v tichosti trpí. „Rozhodl jsem se říct pravdu kvůli všem homosexuálním kněžím. Přeju jim štěstí, i když vím, že většina z nich se neodváží ke stejnému gestu, které jsem učinil já.“

Kněz mimo jiné představil desetibodový „manifest osvobození“ proti „institucionalizované homofobii v církvi“, ve které podle jeho slov tvoří kněží-gayové většinu. Charamsa také oznámil, že hodlá napsat knihu o dvanácti letech strávených v samotném srdci Vatikánské byrokracie. Mohla by znovu rozvířit skandál, který během pontifikátu Benedikta XVI. způsobily uniklé informace o homosexuální lobby v nejvyšších kruzích duchovenstva.

Krzysztof Charamsa se svým partnerem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alessandra Tarantino

Kněz musí opustit své vatikánské funkce

„Monsignor Charamsa jistě nebude moct nadále zastávat své funkce v Kongregaci pro nauku víry a na papežské univerzitě. Další aspekty jeho služby jsou plně v kompetenci jeho diecéze,“ poznamenal mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

Rozhodnutí kněze veřejně oznámit svou homosexuální orientaci podle něj zaslouží respekt. Vatikánu se ale nelíbí načasování takového kroku. V neděli totiž zahájí papež František sněm biskupů (synod) o manželství a rodině. Postoj církve k homosexuálům bude jedním z vedlejších témat a Charamasovo vystoupení prý vystaví celý synod mediálnímu tlaku.