„Jsme skutečně v Evropě?“ ptají se uprchlíci

Vytoužená cesta za evropským snem se pro mnoho uprchlíků stává bizarním příběhem. Mnozí strávili dva dny obléháním budapeštského nádraží, aby posléze nastoupili do vlaku – mířícím však nikoliv na Západ, ale do jednoho z uprchlických táborů. Řada běženců podle svých slov přemýšlí, zda je vůbec v Evropě. „Mám pocit, jako bych byl stále v Sýrii. Místní policisté lžou stejně jako ti v Sýrii," svěřuje se jeden z nich.

Na absurdní výjevy bylo ve čtvrtek maďarské nádraží Keleti bohaté. Lokomotiva připojená k přeplněným vozům má na sobě potisk z loňského výročí panevropského pikniku, kterým Maďaři a Rakušané odstartovali pád Železné opony. Těžko říci, jestli někdo ze stovek přítomných uprchlíků měl o „piknikovém" odkazu ponětí, právě v otevřené hranice ale doufají i oni.

I když Budapešť zastavila všechny mezinárodní vlakové spoje na západ, uvolněná souprava má podle informací dojet do Šoproně u hranic s Rakouskem. Po chvíli se skutečně dává do pohybu. Po třiceti kilometrech se ale ukazuje, že policie na běžence nastražila past. Dojeli jen do Bičke, kde je uprchlický tábor. „Policie nás prověřuje, zastavila celý vlak," hlásí z vlaku Syřan Sajád Karim, se kterým se štáb ČT spojil telefonem.

Dav snažící se dostat do blízkosti vlaků
Zdroj: ČTK/AP

Muhammad, jiný uprchlík původem z palestinského tábora v Sýrii, v poslední chvíli z vlaku vystoupil a uvolnil tak místo, o které bojují stovky dalších. Jak později zjistil, svého rozhodnutí nemusel litovat. Úlevu z vyvarování se zbytečné cesty vlakem rychle vystřídalo rozčarování z kroků policie.

„Jsem z dění tady na stanici velmi zaskočený. Mám pocit, jako bych nebyl v Evropě, ale stále v Sýrii. Místní policisté lžou stejně jako ti v Sýrii," svěřuje se Muhammad. Na policisty a jejich chování si ostatně stěžuje mnoho běženců.

Štábu ČT se dostaly do rukou záběry, na kterých se muž s arabským původem, ale maďarským pasem snaží nasednout do vlaku do Vídně. Měl platnou jízdenku i doklady, muži zákona ho přesto nevybíravě z nádraží vyvedli. Právě držení platných dokladů bylo pro maďarskou policii ve středu hlavním kritériem pro pouštění cestujících k vlakům.

Co čeká běžence po příjezdu do Německa

Zcela odlišná atmosféra panuje na berlínském nádraží – vysněném místě většiny uprchlíků uvíznutých v Maďarsku. Už na nástupištích čekají dobrovolníci, aby migranty doprovodili zhruba 2,5 kilometru k cíli: registračnímu centru.

Z uprchlíků se právě v těchto stanovištích stávají oficiálně žadatelé o azyl v Německu. Nekonečné fronty zde zvládají úředníci jen díky neustálým přesčasům. I tak musí někteří běženci čekat až tři dny, než přijdou na řadu. Mezitím se často pro celé rodiny stává přechodným domovem pouze trávník.

Čekání před registračním centrem
Zdroj: ČTK/AP

Po registraci už úřady rozvážejí žadatele o azyl do ubytoven pro uprchlíky, a to po celém Německu. Každá spolková země dostane na starost určitý počet uprchlíků - podle své lidnatosti a bohatství. Pomocí podobného klíče chce Německo přerozdělovat uprchlíky v celé Evropě.

Oficiální počet uprchlíků, kteří přišli do Evropy během srpna, ještě není znám. Čísla ale od dubna soustavně rostla a srpen nejspíš překoná i rekordní počet uprchlíků z července. Celkově už jich letos do Evropy přišlo přes 350 tisíc. Podle informací z řeckých ostrovů – nejčastější uprchlické průchozí brány, tato vlna zatím nepolevuje. V současnosti zde čeká na transport z ostrovů na pevninu asi dvacet tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Se zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 4 hhodinami

Ruské rakety dopadaly na Kyjev. Trump útoky odsoudil

Při ruském nočním raketovém úderu na Kyjev zahynulo nejméně dvanáct lidí a dalších více než devadesát bylo zraněno, uvádějí nejnovější zprávy záchranářů. Výbuchy bylo v noci slyšet i v Charkově na východě Ukrajiny, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Americký prezident Donald Trump útoky odsoudil a vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby s nimi přestal.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Student zabil ve Francii nožem spolužačku, další žáky zranil

Na střední škole u západofrancouzského města Nantes ve čtvrtek jeden ze studentů zaútočil nožem a zabil spolužačku, další tři žáky zranil. V dalším útoku mu zabránili učitelé. Agentura Reuters s odkazem na policejního mluvčího uvedla, že nic nenasvědčuje teroristickému motivu. Patnáctiletého studenta později zatkla policie. Podle studentů domnělý pachatel před činem rozeslal hromadný e-mail o svých problémech.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Telefony používám tak, aby se mi do nich nikdo nemohl nabourat, říká Síkela

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) přijel do Washingtonu na zasedání MMF a Světové banky. Podle zdrojů Financial Times doporučila Evropská komise vysoce postaveným úředníkům používat jednorázové telefony kvůli obavám z americké špionáže. Síkela ale řekl, že je v USA se všemi svými telefony a používá je způsobem, aby se mu do nich nikdo nemohl nabourat. Také ujistil, že data je potřeba chránit. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem nejprve odpovídá na otázku, kde vidí příležitosti pro EU v oblasti mezinárodního partnerství, když se zdá, že USA uvolňují scénu.
před 7 hhodinami

Památku obětí holocaustu připomíná čtení jmen zavražděných i pochod

Oběti holocaustu ve čtvrtek v Česku připomnělo veřejné čtení jmen lidí vyvražděných nacisty. Akce se konala podvacáté a v letošním roce celkem ve 38 městech. Památku obětí si připomněli také v Polsku, kde od třinácti hodin v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi uspořádali Pochod živých. Letos je to osmdesát let od konce druhé světové války.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Indie a Pákistán odebírají víza občanům druhé země

Indie zrušila víza všem Pákistáncům, s výjimkou diplomatů, s platností od neděle. Do 29. dubna musí pákistánští občané opustit území Indie. Pákistán zase oznámil uzavření své hranice s Indií. Pro sousední zemi uzavře i svůj vzdušný prostor a přeruší s ní obchod. Indům také odebere víza a vyhostí diplomaty.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...