Trump nevylučuje nezávislou kandidaturu, nezíská-li republikánskou

Newyorský miliardář Donald Trump nevyloučil, že by se mohl ucházet o prezidentské křeslo jako nezávislý kandidát, pokud ho Republikánská strana nejmenuje svým kandidátem. Jako nezávislý by v konečném boji nejspíš poškodil republikánského kandidáta.

Donald Trump nevylučuje nezávislou kandidaturu

Zdroj: Reuters Autor: Brian Snyder

Trump své plány poodhalil v první televizní debatě mezi hlavními republikánskými uchazeči o nominaci na prezidenta USA v roce 2016.

„Tento slib v této fázi neudělám,“ odpověděl moderátorovi stanice Fox News na otázku, zda se může zavázat, že se nestane nezávislým kandidátem a podpoří každého kandidáta jmenovaného republikány. Republikánská strana se podle agentury Reuters obává, že v sondážích úspěšný Trump by jako nezávislý kandidát sebral mnohé hlasy republikánskému kandidátovi, což by pomohlo kandidátovi demokratů.

Video Kontroverzní miliardář si v boji o Bílý dům otevírá zadní vrátka
video

Kontroverzní miliardář si v boji o Bílý dům otevírá zadní vrátka

Dosavadní průběh kampaně vynesl realitního magnáta agresivně vystupujícího před kamerami do čela zástupu uchazečů, když jeho stále rostoucí náskok dosáhl v posledním průzkumu 14 procentních bodů před druhým Jebem Bushem. Devětašedesátiletý Trump přitom voliče zásobuje hlavně jednoduchými a chytlavými výroky.

Prohlášení o možné nezávislé kandidatuře mu podle amerických politologů uškodilo. „Nabil pušku a střelil svou kampaň přímo do hlavy,“ komentoval Trumpovy výroky volební stratég republikánů Rick Wilson.

Video Události
video

Donald Trump: Svéráznost jako politický program

Donald Trump: Svéráznost jako politický program

Daniel Anýž: Moderátoři se na Trumpa soustředili jako na lídra

Trump opět vynesl mexickou kartu

V debatě Trump například zopakoval své přesvědčení, že Mexiko posílá v řadách nelegálních přistěhovalců do USA zločince. „Děje se to, protože naši (vládní) představitelé jsou hloupí, naši politici jsou hloupí. Naopak mexická vláda je mnohem chytřejší a mnohem více mazaná,“ řekl Trump. Zatímco ostatní diskutující byli pro postupnou legalizaci nynějších asi 11 milionů imigrantů bez dokladů v USA, Trump je v zemi nechce.

Mezi desítku diskutujících republikánů se dostali kromě Trumpa a bývalého guvernéra Floridy Bushe také guvernér státu Wisconsin Scott Walker, bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, senátoři Ted Cruz, Marco Rubio a Rand Paul, guvernéři Ohia a New Jersey John Kasich a Chris Christie a neurochirurg Ben Carson. Kromě Trumpa se všichni zavázali, že podpoří republikánského kandidáta, ať sami dopadnou jakkoli.

Debata republikánských kandidátů
Zdroj: Reuters
Autor: Brian Snyder

Účastníci besedy debatovali mezi sebou, přímé konverzaci s Trumpem se ale spíš vyhýbali. Jen kentucký senátor Paul Trumpa obvinil, že si svým prohlášením o možné nezávislé kandidatuře ponechává prostor pro podporu kandidátů Demokratické strany. „Nechává si otevřenou možnost, že podpoří demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Pojišťuje se do budoucna, protože je zvyklý nakupovat si politiky všech barev,“ řekl Paul.

Trump se pustil do konfliktu i s moderátorkou Megyn Kellyovou, která chtěla znát jeho vztah k ženám. V minulosti Trump častoval ženy surovými nadávkami jako "tlustá prasata" nebo "povalečky". V besedě nyní otázku Kellyové smetl se stolu s tím, že je jen projevem politické korektnosti. Vysloužil si za to bučení diváků ve studiu.