Čtyři roky po masakru Utöya znovu ožívá

Poprvé od řádění pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika se na norský ostrov Utöya vrátili účastníci letního tábora mládežnického křídla vládní Strany práce (AUF). Breivik na ostrově 22. července 2011 postřílel 69 lidí.

U příležitosti oficiálního zahájení tábora uvedla jedna z organizátorek, že nedopustí, aby „ten černý den zastínil vše hezké“. I když vzpomínky na hrůznou událost jsou smutné, nálada mezi přítomnými je uvolněná a veselá, napsala agentura AFP.

Tehdejší tragédii připomněla ve svém projevu norská expremiérka

Gro Harlem Brundtlandová byla jedinou osobou, která při startu tábora promluvila o svých vzpomínkách na 22. červenec 2011. Měla se stát jedním z cílů Breivikova útoku. Ostrov ale v osudný den opustila půl hodiny před příchodem extremisty.  Bývalá šéfka norského kabinetu řekla, že si "strašlivý den" před čtyřmi lety velmi dobře pamatuje.

Na ostrově Utöya začíná letní tábor mládežnického křídla Strany práce (zdroj: ČT24)

Na akce se přihlásilo kolem 1000 mladých lidí. Čekají je semináře o politice, ostrov navštíví i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který v době Breivikova masakru stál v čele norské vlády.

„Tento letní tábor chceme využít i k tomu, abychom se podívali za hranice naší země. Mezinárodní solidarita byla vždycky klíčovým elementem našeho hnutí, teď možná víc než kdy dřív,“ říká lídr mládežnického křídla vládní Strany práce Mani Hussaini.

Osm lidských životů si 22. července 2011 vyžádal první Breivikův útok ve vládní čtvrti v centru Osla, kde vybuchla bomba, kterou nastražil v autě. Pak se tento pravicový extremista v převlečení za policistu vydal na Utöyu, kde v té době bylo asi 600 mladých lidí. Před třemi lety byl Breivik odsouzen k trestu 21 let vězení, který může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti.

Na Utöyu se vrací levicová mládež (zdroj: ČT24)