Tunis nasadil 100 tisíc vojáků i policistů, aby zamezil dalším útokům

Tunis – Tuniská vláda nechala rozmístit 100 tisíc příslušníků bezpečnostních složek ve snaze zabránit dalším teroristickým útokům. Tři tisíce z nich bude mít na starosti ochranu pláží, hotelů a archeologických památek – tedy míst, kde se shromažďují turisté. Vláda tak reaguje na atentát, při kterém v červnu ozbrojený útočník postřílel na pláži v Sousse 38 lidí. Tuniské úřady už prý od útoku zadržely 127 osob podezřelých z teroristické činnosti.

Britské ministerstvo zahraničí navíc ve čtvrtek varovalo své občany, že v Tunisku hrozí další teroristické útoky, a doporučilo jim, aby ze země odcestovali. Obdobnou výzvu svým občanům adresovaly Irsko a Dánsko.  

Mluvčí tuniské vlády v reakci uvedl, že jeho země britskému kroku rozumí, zároveň jí ale rozhodnutí Londýna mrzí. Jak dodal, v rámci zpřísněných bezpečnostních opatření bylo v zemi rozmístěno více než 100 tisíc příslušníků policie, národní gardy i armády. Na turisty oblíbených místech jich nyní hlídá dvojnásobek než dříve - celkem 3000.   

„Od útoku provedly bezpečnostní složky víc než 700 operací, jejichž výsledkem bylo zadržení 127 osob podezřelých z členství v teroristických skupinách,“ prohlásil tuniský ministr Kámil Džandubí, který šéfuje krizové skupině vytvořené po atentátu. Vláda je podle něj odhodlaná ochránit „zemi, tuniské občany i příslušníky cizích států“.

Útok v Sousse spáchal třiadvacetiletý Sajfaddín Rizkí, který podle vyšetřovatelů prošel výcvikovým táborem radikálů v Libyi. Jeho oběťmi se stali výhradně zahraniční turisté: kromě 30 Britů přišli o život i tři Irové, dva Němci a po jednom občané Belgie, Portugalska a Ruska. Atentátník také další čtyři desítky lidí zranil, pak ho zastřelila policie.