„Lva Afriky“ Cecila má na svědomí americký zubař

Harare - Lovcem, který zastřelil „lva Afriky“ Cecila, je Američan žijící v Minnesotě, píše britský The Telegraph. Původně se hovořilo o Španělovi. Cecil byl hvězdou národního parku Hwange v Zimbabwe. Otec dvou dětí prý zaplatil strážcům parku 50 tisíc eur (1,5 milionu korun), aby ho mohl zabít.
Tweet o zabití nejslavnějšího lva Afriky
Zdroj: Twitter

Cecil byl 1. července uprostřed noci vylákán na mršinu několik kilometrů mimo národní park, kde byl zasažen šípem. Druhý den našli zraněné zvíře lovci, kteří jej zabili. Tělo se pak našlo stažené z kůže a bez hlavy na okraji rezervace.

Podle Telegraphu zastřelil třináctiletého lva americký lovec - zubař z Minnesoty, který se už dříve chlubil zvířecími trofejemi. Listu to potvrdily dva nezávislé zdroje – novináři se měli dostat i k dokumentu s povolením lovu.  

Američanův mluvčí prohlásil, že lovec si myslí, že to skutečně mohl být on, kdo Cecila zabil. „Řekne vám, že měl řádné povolení (k lovu) a najal si několik profesionálních průvodců. Nepopírá, že on může být tím střelcem. Je to skvělý lovec, loví po celém světě,“ podotkl mluvčí. 

Lev byl miláčkem turistů

Ekologické skupiny v Zimbabwe zprávy o Cecilově smrti šokovaly. Lev patřil mezi miláčky návštěvníků a kontakt s lidmi ho těšil. „Nikdy nikoho neobtěžoval,“ uvedl šéf Conservation Task Force Johnny Rodrigues. „Bylo to jedno z nejkrásnějších zvířat,“ dodal. 

V souvislosti s incidentem je zatím vyšetřován jeden profesionální lovec a statkář, který žije poblíž rezervace. Oba by měli stanout před soudem 6. srpna.

/*json*/{"map":{"lat":-18.836319472272762,"lng":26.98963157812499,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":-18.95824648598139,"lng":27.125244140625,"type":"","description":"Národní park Hwange"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/