Šéf ruských ultranacionalistů Gorjačov dostal doživotí

Moskva – Na doživotí poslal moskevský městský soud za mříže jednoho z hlavních ruských ultranacionalistických vůdců Ilju Gorjačova. Třiatřicetiletý Gorjačov, který byl shledán vinným z účasti na pěti vraždách, je vůdcem Bojové organizace ruských nacionalistů (BORN), militantní skupiny operující od roku 2008 v Moskvě.
Ilja Gorjačov
Zdroj: twitter.com/GoryachevOnline Autor: ČT24

Cílem BORN bylo prosazovat násilnými formami velkoruský nacionalismus a „etnickou čistotu“. Se svými společníky Gorjačov útočil na přistěhovalce z Kavkazu a aktivisty antifašistických organizací, ale i na policisty, novináře a soudce. Před stíháním se uchýlil do Srbska, odkud byl předloni do Ruska vydán.

Gorjačov při ohlašování verdiktu omdlel. Podle ruských porotců jde o zatvrzelého zločince neschopného nápravy, který si nezaslouží slitování. On sám trvá na své nevině.

Prokurátorka vyjádřila nad rozsudkem spokojenost. Obhajoba naopak dala najevo, že se odvolá, a to i k Evropskému soudu pro lidská práva; porotci prý byli vystaveni nátlaku. „Žádný nátlak nebyl, o čemž svědčí to, že dvanáct porotců rozhodlo jednomyslně,“ prohlásil naopak advokát pozůstalých po Tádžikovi, kterému nacionalisté uřízli hlavu.

„Dej bůh, aby po nás už žádné další matky neplakaly. Doufám, že jiní (nacionalisté), kteří by pomýšleli na cosi podobného, si to rozmyslí. Je mi hrozně. Žádný rozsudek mi syna nevrátí,“ řekla novinářům po vynesení verdiktu Donara Džaparidzeová, matka předáka hnutí Antifa Ilji Džaparidzeho, zavražděného nacionalisty před šesti lety. „Je mi jich líto, ztratili lidskou duši, lidské srdce,“ vzkázala vrahům.

Během soudního procesu se hovořilo i o údajných stycích vůdce nacionalistů s Kremlem a ruskou tajnou službou FSB, byť jeho obhájce vraždy na zakázku z nejvyšších kruhů popřel.

I Gorjačovovi spolupachatelé byli letos v dubnu v samostatném procesu odsouzeni k vysokým trestům. Maxim Baklagin a Vjačeslav Isajev na doživotí, Michail Volkov ke 24 letům vězení. Jeden z vůdců a zakladatelů organizace Nikita Tichonov byl spolu se svou společnicí Jevgenijí Chasisovou v roce 2011 odsouzen na doživotí za vraždu advokáta Stanislava Markelova a novinářky Anastasji Baburovové. Na tomto zločinu se podle soudu podílel i Gorjačov.