Ruské státní firmy prý mají zákaz mluvit o Navalném

Moskva – Kreml znepokojuje obliba opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ruské vedení mu nechce dělat reklamu, a tak zakázalo pracovníkům i šéfům státních firem, aby vyslovovali jeho jméno. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Alexej Navalnyj
Zdroj: ČTK/AP/Alexander Lukin

Navalného mediální bojkot vyhlášený Kremlem podle ruských médií porušil někdejší ruský vicepremiér Anatolij Čubajs, jeden z otců ruských reforem v 90. letech a nynější šéf státní společnosti Rosnano. Ten se koncem června zúčastnil besedy s Navalným na opoziční televizní stanici Dožď a označil ho za „mladého začínajícího politika“.   

Trest na sebe podle ruských médií nenechal dlouho čekat. Už po týdnu zahájili ruští prokurátoři stíhání několika členů vedení společnosti Rosnano za údajné podvody. Bývalý člen vedení společnosti Rosnano Leonid Melamed byl zatčen, manažeři Dmitrij Žurba, Andrej Malyšev, Jakov Urinson a Andrej Rappoport před zatčením uprchli do zahraničí.   

  • Kreml se zatím ke zprávě Bloombergu nevyjádřil, ruský mluvčí Dmitrij Peskov ale v roce 2013 prohlásil, že šéf Kremlu Navalného jméno nevyslovuje, aby se s ním nemusel dělit o svou popularitu. 

Kritik Putinova režimu skončil několikrát za mřížemi 

Navalnyj si v Rusku vybudoval vlivnou pozici jako protikorupční bojovník a tvrdý kritik ruského vedení. Na přelomu let 2011 a 2012 patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. 

Alexej Navalnyj opouští vězení
Zdroj: ČTK/AP/Pavel Golovkin

Od té doby byl ve dvou procesech odsouzen k podmíněným trestům za údajné podvody a zpronevěru. Opozičník považuje všechny procesy za vykonstruované a tvrdí, že se ho Kreml snaží tímto způsobem umlčet. Kvůli pravomocnému odsouzení se nesmí v roce 2018 zúčastnit prezidentských voleb.