Uprchlíci si s sebou nesou traumata, střetů v táborech bude přibývat

V Německu se bouří uprchlíci v přeplněných azylových centrech a odborníci varují, že potyček bude přibývat. Do ubytoven přišlo od začátku roku přes 180 tisíc migrantů. Velká část z nich navíc přišla z válečných oblastí a prožitá traumata se na nich podepsala psychickými potížemi.

Uprchlický tábor v Drážďanech
Zdroj: ČTK/image stock&people

Strach, cizí prostředí, jazyková bariéra a do toho čerstvá traumata z války a útěku. To vše tvoří v přeplněných uprchlických táborech třaskavou směs. Denně ji zneškodňuje žena, která kdysi taky prchala přes hranice: Irena Petzoldová si po emigraci do Německa zvolila dráhu psycholožky. Dnes pomáhá uprchlíkům, včetně těch, kteří mají za sebou mučení.

Udivuje ji, že nepokojů v ubytovnách není víc. I proto, že přes 40 procent válečných uprchlíků trpí posttraumatickým syndromem. „Srdce jim buší rychleji, jsou v neustálém napětí. Bolí je hlava, kvůli strachu nemůžou na ulici,“ popisuje duševní stav migrantů psycholožka.

Hned za její ordinací sídlí berlínský centrální azylový příjem, cíl putování velké části běženců v Evropě, včetně těch, kteří prošli Českem

Ke stresu přispívá i život s cizími lidmi v přecpaných ubytovnách. Německo je nestíhá stavět ani přes masivní investice. Od začátku roku přijalo přes 180 tisíc lidí.

Do Německa míří ve velkém i Romové z Balkánu

Němce stále víc znepokojuje, že víc než 40 procent uprchlíků tvoří nikoliv lidé ze zemí, kde právě zuří válka, ale z Balkánu. A asi polovinu z nich Romové. Mají takřka nulovou šanci na azyl. Přesto o něj někteří žádají už potřetí za dva roky. Odmítnutí trvá v průměru pět měsíců. Během té doby může pětičlenná rodina dostávat na kapesném bezmála 800 eur - ve chvíli, kdy v Německu chybí 40 tisíc ubytovacích míst pro uprchlíky.

Hlavně Bavorsko chce Balkáncům ukázat pevnou ruku. Hodlá je ubytovávat ve stanech, odděleně od ostatních, a co nejrychleji deportovat. Pochybnosti ale má část vládních politiků i odborníků. Upozorňují na katastrofální situaci a každodenní diskriminaci Romů na Balkáně.

„Zapalují jim domy. Mám klientky, které prchaly v noci s dětmi z hořících domů,“ potvrzuje tristní situaci Romů Petzoldová.

Na neřešenou situaci Romů na Balkáně teď Německo doplácí skoro stejně tvrdě, jako na válku v Sýrii a v Iráku.

Video Události
video

Střetů v uprchlických táborech bude přibývat