Mexickému narkobaronovi pomohla na svobodu korupce

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán, který o víkendu uprchl důmyslně vybudovaným tunelem z přísně střežené věznice Altiplano, měl nepochybně komplice mezi dozorci a dalšími zaměstnanci káznice. Mexický ministr vnitra Miguel Ángel Osorio už nechal propustit několik vedoucích pracovníků věznice, včetně jejího ředitele. Prokuratura vypsala za informace vedoucí k dopadení známého narkobarona odměnu ve výši 60 milionů pesos (90 milionů korun).

Mexická policie pátrá po uprchlém Joaquínu Guzmánovi
Zdroj: REUTERS Autor: Edgard Garrido

Guzmán přezdívaný "El Chapo" (Prcek) zmizel z věznice v sobotu 1,5kilometrovým tunelem, který vedl přímo z jeho cely. Utéct se mu podařilo navzdory tomu, že jsou prostory věznice nepřetržitě monitorovány kamerami a že měl na sobě elektronický náramek. "Toto pochybení zahanbuje nás všechny," řekl při návštěvě věznice ministr.

Video Mexiko vyšetřuje útěk drogového bosse
video

Mexiko vyšetřuje útěk drogového bosse

Mexiko vyšetřuje útěk drogového bosse

Fantom drogového podsvětí je zpět na svobodě

Guzmánův útěk, za posledních 15 let už druhý, zřejmě umožnila rozsáhlá korupce. Právě kvůli úplatkům byli podle všeho získáni ke spolupráci zaměstnanci věznice, bez jejichž pomoci by se operace neobešla, píší v komentářích mexická média. Také stavba tunelu byla pečlivě naplánovaná a trvala nejméně rok: to znamená, že s jeho konstrukcí se asi začalo prakticky hned poté, co byl Guzmán v únoru 2014 po 13 letech na útěku dopaden. Americká protidrogová služba DEA údajně o plánech na útěk věděla, netušila však nic o jejich konkrétním provedení.

Profil

Joaquín Guzmán

57letý šéf nechvalně proslulého drogového kartelu ze státu Sinaloa, patří mezi nejmocnější drogové bossy na světě. V roce 2009 časopis Forbes vyčíslil Guzmánův majetek na víc než miliardu dolarů a zařadil ho tehdy na seznam nejbohatších lidí světa. Poprvé byl zatčen v roce 1993 v Guatemale, z věznice uprchl v roce 2001, tehdy se ukryl v dodávce vozící prádlo z prádelny. Dopaden byl loni. Nyní po něm pátrají tisíce policistů. Mexiko úzce spolupracuje se sousedními státy Belize, Guatemalou a USA a přísně střeží všechna letiště. Do pátrání se zapojil rovněž Interpol.