Mezikrok k vydání Dahlgrena? Vazba není nezákonná, rozhodl soud

Obhájci Kevina Dahlgrena neuspěli se stížností na nezákonnost vazby, v níž je od května 2013, kdy jej zadržela americká FBI. Dahlgren byl v Česku obviněn ze čtyřnásobné vraždy v Brně, hrozí mu až doživotí. O jeho případném vydání ale soud v USA dosud nerozhodl.

Dahlgrenovi obhájci podali stížnost proti oprávněnosti zadržování svého klienta ve vazbě již předloni v září. Američan se může proti rozhodnutí odvolat.

Čeští vyšetřovatelé Dahlgrena podezírají, že v květnu 2013 Brně-Ivanovicích usmrtil svou sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Motiv činu ale není znám. Američan si následně vzal taxi z Brna do Vídně, odkud odletěl do USA.

Během letu na něj české úřady vydaly zatykač a na jeho základě 23. května agenti FBI Dahlgrena zadrželi po příletu do Washingtonu. Pokud by byl vydán a v České republice souzen, hrozil by mu až doživotní pobyt za mřížemi. Kdyby ho americký soud vydat odmítl, trestu by unikl.

Kvůli složitosti případu bylo slyšení o stížnosti proti samotnému vydání několikrát odročeno, naposledy v polovině června. Pokud Američan se stížností proti vydání neuspěje a soud ji zamítne, mohou se obhájci odvolat.

Kdyby selhala i tato snaha advokátů, bude o případném Dahlgrenově vydání rozhodovat americké ministerstvo zahraničí.