USA navzdory sblížení zařadily Kubu k zemím porušujícím lidská práva

Washington - Bez ohledu na přelomová jednání s Kubou a Íránem zařadily USA tyto země mezi státy porušující lidská práva. Učinilo tak ministerstvo zahraničí. Ve své zprávě tentokrát věnuje zvláštní pozornost počínání teroristických skupin.

Pouze několik dní před termínem uzavření dohody o íránském jaderném programu ve zprávě Washington zkritizoval to, že vedení země potlačuje práva obyvatel. „Irán nadále výrazně omezuje občanské svobody, včetně svobody shromažďování, projevu, vyznání a tisku, a uskutečnil druhý nejvyšší počet poprav na světě,“ uvádí zpráva. 

Již minulý týden americká vláda podle agentury AP zkritizovala Teherán za jeho podporu terorismu, což učinila i v případě Havany, ačkoli Kubu na jaře USA odstranily ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. 

Ve čtvrteční zprávě se Kuba dočkala odsudku za přetrvávající používání výhružek a zastrašování vůči opozici. Washington rovněž na základě údajů kubánských opozičních organizací zmínil, že v roce 2014 došlo k nejvyššímu počtu svévolných zadržení opozičních představitelů za posledních pět let. Havana přitom na základě dohody s USA propustila na přelomu roku přes pět desítek politických vězňů. 

Kuba a USA obnovily přímé telefonní linkyUž minulý měsíc přitom USA vyškrtly karibský stát ze seznamu zemí podporující terorismus. Předtím se také uvolnilo cestování, peněžní transfery a skončil například i zákaz dovozu kubánských doutníků. Po 15 letech navíc funguje přímé telefonické spojení mezi Kubou a Spojenými státy. Novinka má kromě symboliky i ekonomický dopad. Dosud se totiž všechny hovory mezi USA a Kubou uskutečňovaly přes třetí zemi, a proto byly velmi drahé.


Spojené státy dlouhodobě monitorují porušování lidských práv ve světě a pokoušejí se diplomatickou cestou přispět k nápravě situace. Letos se na černou listinu dostaly vedle zmíněných zemí například Čína, Rusko, Saúdská Arábie, Egypt či Etiopie. 

Zvláštní pozornost věnuje zpráva počínání radikálních islamistických skupin jako Islámský stát (IS), Al-Káida či Boko Haram, jejichž rostoucí „brutalita se stala jedním z významných trendů“ roku 2014. „Viděli jsme skupiny jako IS upalovat lidi za živa, barbarsky řezat hlavy vězňům… Nemají nejen respekt vůči lidským právům, ale ani lidským životům,“ napsal v úvodním slovu ke zprávě šéf americké diplomacie John Kerry.