Charlestonský kostel opět rozezněly gospely

Charleston – Zpěvem duchovních písní zahájilo v neděli několik stovek obyvatel Charlestonu první bohoslužbu v místním kostele afroamerické církve po vraždě devíti černochů, která se zde ve středu odehrála. Na obřad naplněný vzpomínkami na oběti rasistického střelce dorazily rovněž desítky bělochů či guvernérka s indickými kořeny Nikki Haleyová s rodinou. Kostel byl pod dohledem skupiny policistů v civilu. K činu, který otřásl tradičně silně věřícími obyvateli města, se přiznal jednadvacetiletý běloch Dylann Roof.

Mše za účasti zhruba 400 osob začala v neděli v 09:30 místního času (15:30 SELČ) a na jejím začátku byly na tvářích některých lidí vidět slzy. Zanedlouho se však při tónech typických černošských gospelů většina kostela rozezpívala a roztančila, aby následovala dlouhá modlitba za zemřelé. „Smrt přichází náhle a nečekaně, jako noční zloděj. Ale Ježíš přináší vykoupení,“ prohlásil duchovní sloužící mši.

Bohoslužba byla nejpečlivěji hlídanou církevní událostí ve městě za dlouhou dobu. Ozbrojení policisté u vstupu do kostela prohledávali osobní věci návštěvníků, další strážci pořádku stáli v civilu uvnitř kostela. Vedle stálých návštěvníků se objevila i řada nových tváří. „Nikdy jsme je neviděli a nikdy potom je neuvidíme, a to je v pořádku. Je to chrám Páně, mohou sem všichni,“ řekl agentuře AP pětasedmdesátiletý člen zdejší afroamerické kongregace Harold Washington.

Půl hodiny po začátku mše se na památku obětí střelby rozezněly zvony všech kostelů v Charlestonu, který někteří Američané kvůli neobvykle vysokému množství svatostánků nazývají „svaté město“. Mše a shromáždění k uctění obětí a proti rasismu probíhaly na jiných místech Charlestonu i po celé zemi už v sobotu.

Dylann Storm Roof před soudem
Zdroj: ČT24

Charleston takto naposledy truchlil po smrti JFK

Ačkoli řada příbuzných obětí již přímo Roofovi během krátkého pátečního soudního jednání prostřednictvím videopřenosu řekla, že mu odpouští, lidé ve městě podle starosty Josepha Rileye stále truchlí a atmosféra v Charlestonu se prý dá srovnat jen se smutkem po atentátu na prezidenta Johna Kennedyho v roce 1963. Rodinám obětí se podle starosty dostává široké podpory včetně finanční - například jihokarolínský klub amerického fotbalu Carolina Panthers věnoval 100 tisíc dolarů (přes 2,4 miliony korun).

Riley se rovněž vyslovil pro větší kontrolu zbraní, o níž se po charlestonské střelbě opět na americké politické scéně hovoří. Podle prezidenta Baracka Obamy bude ale kvůli apatii společnosti a odporu zbraňové lobby v současném Kongresu nemožné schválit nějaké změny.