Vlna veder zabila v Pákistánu už 700 lidí

Islámábád – Na 700 obětí už si vyžádala vlna veder, která v posledních třech dnech sužuje oblast jižního Pákistánu a především pak přístavní megalopoli Karáčí. S odvoláním na místní úřady o tom v úterý informovala agentura AFP. „Osob, které zemřely v důsledku vlny veder, je už 692,“ řekl vysoký představitel zdravotnických úřadů provincie Sindh Saíd Mangnedžo.
Těla obětí extrémních veder v Pákistánu
Zdroj: ČTK/SCANPIX SWEDEN// AA / TT

Teploty v Karáčí, kde je nejvíce obětí, dosahují 45 stupňů Celsia. Lékaři uvedli, že většina lidí zemřela na úpal, desítky dalších osob musely být hospitalizovány. Oběťmi jsou převážně chudí či zdravotně jinak postižení lidé.

V Pákistánu jsou každodenní realitou výpadky proudu, což možnost vyrovnat se s nesnesitelným horkem ztěžuje. Kromě toho, že v takovém případě nefunguje klimatizace, jsou poznamenány i dodávky vody. Vedra navíc přicházejí jen pár dní po začátku muslimského postního měsíce ramadánu, kdy by vyznavači islámu za denního světla neměli jíst a pít.
 
Vláda provincie Sindh, jejímž hlavním městem je Karáčí, už pro všechny nemocnice vyhlásila stav nouze, zrušila lékařům i ostatním zaměstnancům dovolené a zvýšila zásoby nezbytných zdravotnických potřeb.
 
Před měsícem podobným způsobem sužovala horka sousední Indii, kde v důsledku toho zahynulo téměř 2000 lidí. 

Dosud nejvyšší teplota, 47 stupňů, byla v Karáčí naměřena v roce 1979.