Tripolis – Libye se po svržení režimu Muammara Kaddáfího dnes dozví, kdo zasedne v nové vládě. Revolucionáři si stěžují, že jsou při vyjednávání o složení kabinetu stavěni na druhou kolej. O křesla mají zájem politici a vlivní lidé, kteří před boji utekli do exilu. Po oznámení jmen ministrů by mohl být jasnější i postup v otázce vydání Kaddáfího syna Sajfa Isláma k trestnímu stíhání.
Revolucionáři chtějí do nové libyjské vlády, šanci moc nemají
Do Libye míří hlavní žalobce Mezinárodního trestního tribunálu, aby tu projednal stíhání Sajfa Isláma. Mluvčí libyjské přechodné vlády už ale prohlásil, že Sajf Islám půjde před soud v Libyi. Do zahraničí ho vláda vydávat nechce. „Zavolali jsme pana žalobce a ujistili ho, že Libye bude moci zajistit spravedlivý proces v souladu s mezinárodními standardy. Podrobnosti budou následovat v nejbližších dnech,“ řekl libyjský ministr spravedlnosti prozatímní vlády Mohammed Al-Alagi.
Rovněž libyjský premiér oznámil, že Sajfa Isláma čeká spravedlivý soud. Mezinárodní trestní tribunál v Haagu na korunního prince Kaddáfího režimu přitom vydal zatykač kvůli zločinům proti lidskosti. „Bratři a sestry v Zintánu se o něj postarají. Navzdory tomu, jak dlouhá léta zacházel s naším lidem, s ním bude zacházeno jako s lidskou bytostí,“ konstatoval libyjský premiér prozatímní vlády Abdar Rahím Kíb.
Libye chce světu ukázat, že proces se Sajfem Isámem zvládne a je schopná řídit se zákonem a dokáže v sobě potlačit příkoří, které Kaddáfího rodina v zemi dlouhá léta působila. Z čeho bude Sajf Islám přesně obžalován, bude jasné až po skončení vyšetřování. Předpokládá se, navržený trest bude smrt.
O přístup k Sajfu Islámovi požádal Červený kříž. „Je to jedinec, který musí být chráněn. Podali jsme žádost a myslím si, že budeme mít k panu Kaddáfímu velmi brzy přístup,“ prohlásil generální ředitel Mezinárodního výboru Červeného kříže Yves Daccord v Ženevě.