Kiska: Putinova politika brání partnerství s Ruskem

Bratislava – Politika Putinova Ruska je překážkou pro strategické partnerství s Moskvou. V projevu na mezinárodní konferenci Globsec v Bratislavě to prohlásil slovenský prezident Andrej Kiska, podle něhož je důležité zachovat společný postoj Západu ohledně protiruských sankcí. Rusko podle prezidenta porušuje mezinárodní právo, oživuje rétoriku studené války, přepisuje historii a otevřeně šíří nenávistnou propagandu.
Andrej Kiska na konferenci Globsec
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Erik Adamson

„Ilegální anexe Krymu, probíhající válka na Ukrajině, pokračující okupace Jižní Osetie a Abcházie, ale rovněž velká dezinformační kampaň namířená na naše země ukončila naše představy o strategickém partnerství s Ruskem prezidenta Putina, alespoň v dohledné budoucnosti,“ řekl Kiska. Západ si podle něj takový vývoj nepřál a ani ho nezpůsobil. „Je to tu a máme pouze jednu možnost - přizpůsobit se. Vyžádá si to nové strategie, plány, zdroje a postupy. Ze všeho nejvíc musíme překonat naši slabost - lhostejnost, nedůslednost a nerozhodnost,“ řekl. Dodal, že je rovněž třeba investovat do vlastní obrany s cílem ochránit východní hranice EU a NATO.

Za klíčovou ohledně ukrajinské krize Kiska označil potřebu zachování jednoty v otázce protiruských sankcí do doby, než budou zcela naplněny mírové dohody z Minsku. „Pokud nepomůžeme partnerům, pokud je necháme ve vakuu nejasných slibů, hrozba může dorazit k našim hranicím. Lidé na Ukrajině bojují za svou svobodu a suverenitu kvůli svému rozhodnutí stát se součástí demokratické Evropy,“ uvedl Kiska, podle něhož evropská perspektiva pro Ukrajinu je důležitá pro bezpečnost a prosperitu nejen ukrajinského lidu, ale i Západu.

Francois Hollande a Andrej Kiska
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Petr David Josek

Kiska k migrantům: Bylo by nefér ponechat řešení jen na nejvíce postižených státech

V reakci na stávající migrační krizi, které čelí EU, Kiska uvedl, že přerozdělování uprchlíků mezi členské země EU by situaci vyřešilo jen nakrátko. „Bylo by ale nefér ponechat řešení jen na nejvíce postižených státech. Totéž platí i pro mezinárodní společenství. V současnosti je to evropský problém, ale pokud nebudeme spolupracovat, stane se to v budoucnu globálním problémem,“ řekl. Kromě pomoci migrantům, kteří prchají ze svých zemí před krutostí a vražděním, je podle něj potřeba vysvětlovat veřejnosti nutnost pomoci lidem v nouzi, protože v opačném případě situace využijí extremisté.