„Ilegální anexe Krymu, probíhající válka na Ukrajině, pokračující okupace Jižní Osetie a Abcházie, ale rovněž velká dezinformační kampaň namířená na naše země ukončila naše představy o strategickém partnerství s Ruskem prezidenta Putina, alespoň v dohledné budoucnosti,“ řekl Kiska. Západ si podle něj takový vývoj nepřál a ani ho nezpůsobil. „Je to tu a máme pouze jednu možnost - přizpůsobit se. Vyžádá si to nové strategie, plány, zdroje a postupy. Ze všeho nejvíc musíme překonat naši slabost - lhostejnost, nedůslednost a nerozhodnost,“ řekl. Dodal, že je rovněž třeba investovat do vlastní obrany s cílem ochránit východní hranice EU a NATO.
Za klíčovou ohledně ukrajinské krize Kiska označil potřebu zachování jednoty v otázce protiruských sankcí do doby, než budou zcela naplněny mírové dohody z Minsku. „Pokud nepomůžeme partnerům, pokud je necháme ve vakuu nejasných slibů, hrozba může dorazit k našim hranicím. Lidé na Ukrajině bojují za svou svobodu a suverenitu kvůli svému rozhodnutí stát se součástí demokratické Evropy,“ uvedl Kiska, podle něhož evropská perspektiva pro Ukrajinu je důležitá pro bezpečnost a prosperitu nejen ukrajinského lidu, ale i Západu.
Kiska k migrantům: Bylo by nefér ponechat řešení jen na nejvíce postižených státech
V reakci na stávající migrační krizi, které čelí EU, Kiska uvedl, že přerozdělování uprchlíků mezi členské země EU by situaci vyřešilo jen nakrátko. „Bylo by ale nefér ponechat řešení jen na nejvíce postižených státech. Totéž platí i pro mezinárodní společenství. V současnosti je to evropský problém, ale pokud nebudeme spolupracovat, stane se to v budoucnu globálním problémem,“ řekl. Kromě pomoci migrantům, kteří prchají ze svých zemí před krutostí a vražděním, je podle něj potřeba vysvětlovat veřejnosti nutnost pomoci lidem v nouzi, protože v opačném případě situace využijí extremisté.