Změna stanov landsmanšaftu je neplatná, rozhodl soud

Mnichov - Mnichovský správní soud označil za neplatné rozhodnutí Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) z konce února, jímž spolek vypustil ze stanov požadavek vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce. Rozhodnutí soudu není pravomocné.
66. sjezd sudetských Němců v Augsburgu
Zdroj: ČTK Autor: Jakub Střihavka

Organizace, která především hájí zájmy Němců vysídlených z českých zemí, po únorovém shromáždění SL oznámila, že mění články stanov, jež popisují účely fungování landsmanšaftu, připomínají Lidové noviny, které mají zdůvodnění verdiktu k dispozici.

V dřívějších stanovách se uvádělo, že SL „prosazuje právní nárok na domovinu, její znovuzískání a tím i realizaci práva národnostních skupin na sebeurčení“ a že „hájí právo na vrácení zkonfiskovaného majetku sudetských Němců, případně na jeho rovnocennou náhradu nebo na odškodnění za něj“. Oba články už v nových stanovách chyběly.

Přestože pro změnu hlasovalo 71,8 procenta členů shromáždění, podle rozhodnutí soudu ani taková většina nestačí. „Jedná se o změnu cílů organizace. A v takovém případě je potřeba souhlas naprosto všech členů,“ citoval z odůvodnění list. Proti návrhu se vyslovilo 19 zástupců sudetoněmeckých spolků a celý proces se vrací na začátek.

Mnichovský soud zamítl změnu stanov už před měsícem, ale vedení SL podle Lidových novin o verdiktu své členy neinformovalo. Sdružení se proti rozhodnutí správního soudu odvolalo. List cituje slova člena rady SL Christopha Lipperta, podle něhož je rozhodnutí soudu „zcela normální právní problém,“ za kterým prý stojí jen jeden soudní úředník.