Migrující dělníci táhnou čínskou ekonomiku. Práv se ale dovolávají marně

Peking - Páteří čínské ekonomiky je 270milionová armáda takzvaných migrujících dělníků. Tito lidé odešli z venkova za prací do měst. Mají zásluhy na hospodářském boomu, ale přitom daleko méně práv než obyvatelé měst.

Před městským úřadem v Pekingu se sešli migranti k poklidnému protestu. Vadí jim, že jejich děti nesmí do školy. Policie zasahuje okamžitě, kdy se demonstraci pokusí štáb ČT natočit. Strážce zákona nejvíc zajímá, jak se novináři o probíhající demonstraci dozvěděli. Komunistická strana nechce protesty znamenající trhliny v tom, čemu říká harmonická společnost, příliš ukazovat.

Tihle lidé ale o sobě chtějí dát slyšet. Vadí jim, že s nimi úřady zacházejí jako s druhořadými. V hlavním městě pracují, ale trvalý pobyt mají jinde. Proto ztratili nárok na zdravotní péči a školu pro děti. Mnozí je proto radši odloží u prarodičů a vídají je jednou za rok.

„Doma nemáme nikoho, kdo by se o děti postaral. Ani se nemůžeme vrátit, protože naše práce i všechno ostatní je v Pekingu,“ říká protestující matka Čang Ťing. „Manžel zemřel, když byly dceři čtyři. Pracuji, abych ji mohla dát do školy, ale nechtějí ji vzít. Nemáme jinou možnost než protestovat. Snad nám vláda dá šanci,“ doufá další z protestujících žen.

Čínští dělníci
Zdroj: ČT24

Za prací se v Číně stěhuje 270 miliónů lidí. Často jde o bývalé rolníky s nízkým vzděláním a postavením. I když jsou hnací silou ekonomického rozvoje, nemají stejná práva ani sociální jistoty jako obyvatelé měst. „Je to nespravedlivé a taky nezodpovědné pro budoucnost státu. Za práva obyčejných lidí má bojovat ministerstvo školství, ale nedělá to,“ říká generální tajemník Čínského institutu za lepší vzdělání Tu Kuo-wang.

Protesty sice nemají velký účinek, ale migranti si čím dál tím víc uvědomují sílu kolektivu. Slaví úspěchy při jednání o mzdách a pracovních podmínkách. Jsou lépe informovaní a daleko míň smíření s osudem. Jejich sebedůvěra roste a pro režim je čím dál tím těžší je ignorovat.

3 minuty
Protesty čínských migrujících dělníků
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
10:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 2 hhodinami

Zelenskyj vyšle do Istanbulu delegaci jednat s Rusy

Kyjev vyšle do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem. Po jednání s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní. Zelenskyj dříve uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace a že působí „jako ozdoba“. Ukrajinci mají podle něj za úkol jednat o příměří. Šéf ruské delegace Vladimir Medinskij sdělil, že cílem Moskvy je dosáhnout dlouhodobého míru odstraněním základních příčin konfliktu.
06:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 5 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA ruší omezení vývozu čipů pro AI

Spojené státy ustoupily od pravidel, která omezovala vývoz vyspělých čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI), píše server listu The Wall Street Journal (WSJ). Pravidla, která by dopadla i na Českou republiku, vypracovala ještě administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena. Začít platit měla od čtvrtka.
před 8 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 8 hhodinami
Načítání...