Pluto a jeho měsíce jsou tak trochu splašená mini soustava

Washington - Trpasličí planeta Pluto a jejích pět měsíců v dalekých končinách naší sluneční soustavy tvoří systém v chaotickém pohybu. Odhalily to záběry pořízené díky Hubbleovu teleskopu, informuje na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír.

V podstatě jde o binární planetární systém tvořený Plutem a měsícem Charonem, který je vlastně druhou trpasličí planetou. A kolem nich v nepředvídatelném rytmu obíhají čtyři další měsíce - Nix, Hydra, Kerberos a Styx. 

„Před pozorováním pomocí Hubbleova teleskopu nikdo nechápal složitou dynamiku systému Pluta,“ řekl Mark Showalter z institutu SETI, který je spoluautorem vědecké studie zabývající se touto trpasličí planetou. Jeho výzkum přináší nové poznatky o tom, co dalo vznik tomuto podivnému systému, který je podle dosavadních znalostí ve sluneční soustavě jedinečný. 

Základním pohybem v něm je vzájemná rotace Pluta a Charonu kolem společného gravitačního centra, jež se nachází mezi nimi. Proměnlivé gravitační pole, jež společně vytvářejí, působí na měsíce kolem nich. Nix, Hydra a podle přesvědčení vědců i Kerberos a Styx mají navíc spíš oválný než kulatý tvar, což ještě víc přispívá k jejich nepředvídatelným oběžným drahám. 

Snímek Pluta a jeho čtyř měsíců pořízený Hubbleovým teleskopem
Zdroj: ČTK/AP

Podle vědců zmatek v systému Pluto-Charon nabízí pohled na to, jak se mohou chovat planety v binárních slunečních soustavách. Například pozorování prováděná pomocí Keplerova teleskopu NASA objevila několik planetárních systémů se dvěma hvězdami. 

„Zjišťujeme, že chaos může být běžnou zvláštností binárních systémů,“ míní další spoluautor studie o Plutu Doug Hamilton z Marylandské univerzity. „Mohl by mít i vliv na život na planetách, pokud by byl v takových systémech objeven,“ dodal. 

Bližší informace o Plutu vědcům poskytne americká sonda New Horizons, která k němu dorazí v polovině července. Sonda se na pouť dlouhou kolem pěti miliard kilometrů vydala v lednu 2006, tedy ještě předtím, než odborníci na astronomickém kongresu v Praze v roce 2006 Pluto přeřadili z kategorie planet mezi trpasličí planety.

Umělecké ztvárnění sondy New Horizons
Zdroj: NASA
Snímek Hubbleova vesmírného dalekohledu s vyznačeným měsícem P5
Zdroj: ČT24