Wilders chce v televizi ukázat Mohamedovy karikatury

Haag - Nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders hodlá ukázat karikatury proroka Mohameda v televizi během vysílacího času vyhrazeného pro politické strany. Parlament karikatury vystavit odmítl. Politické strany v Nizozemsku mají každý rok k dispozici krátký vysílací čas v televizi a úřady nemají žádný vliv na to, jak ho využijí. Wildersova Strana pro svobodu (PVV) má v dolní komoře nizozemského parlamentu 12 ze 150 křesel.

Wilders chce v televizi předvést karikatury z výstavy v americkém Texasu. Na její ostrahu minulý měsíc zaútočili dva muži, policie je zastřelila. Stalo se to krátce poté, co z této soutěžní výstavy odešel Wilders. Tvrdí, že předvedením karikatur z texaské výstavy v televizi chce podpořit lidi, kteří „používají tužku, a ne meč“. Karikatury prý odvysílá pravděpodobně v nejbližších týdnech, přesné datum ale ještě nezná.

Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé. Co se týče testování hranic svobody slova, není Wilders žádným nováčkem. V minulosti pobouřil muslimy filmem Fitna (Rozvrat), v němž záběry z násilných scén a teroristických činů doprovodil verši z koránu. Islám také popsal jako „fašistický“ a korán přirovnal k Hitlerově knize Mein Kampf.