Jak se žije vídeňským pandám s českou péčí?

Vídeň - Nejstarší zoo světa ve vídeňském Schönbrunnu na podzim přijde o jedno ze zvířat, které tradičně přitahuje davy lidí. Dvouleté mládě pandy směřuje do Číny. V zoo u našich jižních sousedů se medvídkům velmi dobře daří – svou zásluhu na tom totiž má i česká péče. V jejích stopách se vydal zpravodaj David Miřejovský.

Na začátku 90. let byla zahrada ve Vídní zastaralá a měla finanční potíže. Nové vedení ji ale změnilo na jednu z nejlepších na světě. Posléze se tak zařadila mezi malou skupinu areálů, které mohou chovat pandy velké. Zdejší kusy má zoo zapůjčené od roku 2003. Pandy v zoologických zahradách totiž po celém světě formálně patří Číně. Stejně tak i mláďata, která se v cizině narodí.

Rodačka ze Stříbra Simona Gábrišová pracuje ve vídeňské zoologické zahradě už 23 let. I s její pomocí tu odchovali už tři samečky, aniž by museli přikročit k umělému oplodnění. Takovým úspěchem se může pochlubit právě Vídeň jako jediná v Evropě. „Když má mládě dva roky, tak se odveze do Číny, protože je jejich majetkem. Samozřejmě tam hned zůstaneme delší dobu a vyměňujeme si zkušenosti,“ dodává Simona.

Pandy jsou potravní specialisté, proto se jim zásoby vozí dvakrát měsíčně z jižní Francie. Průměrná panda je totiž schopná spořádat dvacet až třicet kilogramů bambusu denně. Díky blízkosti hranic tady Simona velmi často zaslechne dobře známý jazyk.

Video Pandám ve Vídni se daří - i díky české péči
video

Pandám ve Vídni se daří - i díky české péči