Malajsie: Po lodích s uprchlíky budeme pátrat na moři

Kuala Lumpur - Malajsie se snaží zachránit životy tisíců uprchlíků, kteří prchají z Bangladéše a Barmy. Po lodích s běženci chce pátrat na moři. Spolu s Indonésií je navíc dočasně přijme. Země jihovýchodní Asie a Spojené státy mezitím apelují na Barmu, aby přijala část odpovědnosti za uprchlickou krizi.

Země, jako je Malajsie, Indonésie nebo Thajsko nejprve odmítaly udělit lodím s běženci povolení zakotvit, nyní postupně začínají své stanovisko měnit. „Dohodli jsme se, že jim nabídneme dočasné přístřeší, pokud je mezinárodní společenství do roka přesídlí jinam nebo repatriuje,“ prohlásil malajsijský ministr zahraničí Anifah Aman.  

Uprchlíci strávili na lodi celé měsíce o hladu a žízni. Ti, již přežili, žijí v provizorních táborech a mluví o krvavých bitkách o zbytky jídla a vody na palubě. „Říkal jsem Bengálcům, že máme jen 30 litrů vody a ta je pro děti. Když to slyšeli, tak nás napadli,“ uvedl jeden z barmských uprchlíků.

Malajsijský premiér Najib Razak už nařídil příslušníkům námořnictva a pobřežní stráže, aby začali prohledávat moře ve snaze najít další běžence. „Musíme zabránit ztrátám na životech,“ uvedl předseda vlády Malajsie na Twitteru. „Budeme po nich pátrat,“ připojil se krátce nato mluvčí indonéské diplomacie. 

Za útěkem tisíců lidí je chudoba i násilí 

Bengálci utíkají z Bangladéše před chudobou, muslimští Rohingové z Barmy kvůli vyvražďování ze strany většinových buddhistů. „Rohingové nemůžou domů, ani kdyby chtěli. Barmská vláda je neuznává jako občany, jsou to lidé bez státní příslušnosti, a samozřejmě tedy uprchlíci,“ podotkl pracovník agentury OSN pro uprchlíky Jeffrey Savage. „Pokud prokáží, že mají trvalé místo pobytu v Barmě, pak má naše vláda závazek přivézt je zpět,“ konstatoval náměstek barmského ministra zahraničí Thant Kyaw. 

O situaci v Barmě jednali i europoslanci - EU by podle nich měla dělat víc a tlačit na režim v Rangúnu. „Rohingové jsou nejvíce pronásledovanou menšinou na celém světě. Okolní země by možná byly spokojenější, kdyby toto etnikum úplně zmizelo z povrchu zemského. Musíme vyslat jasný signál zemím jako, je Barma a Thajsko, že musejí změnit své zacházení s touto menšinou,“ uvedl italský europoslanec Ignazio Corrao. 

Barmské Rohingy přijmou Spojené státy, Austrálie říká jasné NE 

Trvalé útočiště na svém území nabídly běžencům z řad barmských Rohingů zatím dvě země. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová ve středu prohlásila, že USA jsou připraveny ujmout se vůdčí role při přesídlení těch nejzranitelnějších uprchlíků.  Přijmout trvale uprchlíky nabídla i malá africká země Gambie. 

Australský premiér Tony Abbott naopak dnes přijetí rohingských uprchlíků rezolutně odmítl. Běženci z lodí nesmějí být odměněni zajištěním nového života v západní zemi, prohlásil Abbott. Takový krok by podle něj povzbudil další migranty, aby se vydávali na riskantní cestu na moře, a tím by se uprchlická krize dál zhoršila. 

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvádí, že na moři je stále kolem 4000 běženců, někteří aktivisté hovoří až o 6000 lidech.

Video Malajsie a Indonésie začínají řešit uprchlickou krizi
video

Malajsie a Indonésie začínají řešit uprchlickou krizi