Rusko kvůli aktivitám NATO umístí více jednotek na Krymu

Moskva – Rusko se zřejmě chystá posílit armádní síly na území Krymu. Má jít o reakci na zvýšenou aktivitu členských zemí Severoatlantické aliance u jeho hranic. Záměr federace podle ruských médií oznámil velvyslanec při NATO Alexandr Gruško.

„Samozřejmě, že posílíme vojenskou přítomnost na Krymu, protože země NATO zintenzivnily své aktivity… v bezprostřední blízkosti našich hranic,“ uvedl Gruško. „Nic tím neporušujeme, neexistují žádné zákazy umisťovat tam určité zbraňové systémy,“ dodal. 

Severoatlantická aliance a Ukrajina tento týden vyjádřily znepokojení nad ruským prohlášením o možném budoucím rozmístění jaderných zbraní na Krymu. Poloostrov Rusko anektovalo před rokem. 

NATO, včetně amerických jednotek, v poslední době zintenzivnilo kvůli situaci na Ukrajině vojenská cvičení v Pobaltí. Tři pobaltské státy ale žádají Severoatlantickou alianci o stálou přítomnost několika tisíc vojáků k odstrašení Ruska.

/*json*/{"map":{"lat":45.25481302512217,"lng":33.893859863281236,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/