Mezi útočníky v Keni byl i syn vládního pracovníka

Garissa – V Keni začal třídenní smutek za oběti čtvrtečního masakru v univerzitním areálu v Garisse. Při útoku islamistů tam zemřelo 148 lidí. O Velikonocích platí v zemi, kde se ke křesťanství hlásí 83 procent obyvatel, přísná bezpečnostní opatření v okolí a uvnitř kostelů. Křesťanské komunity se totiž obávají, že islamisté zodpovědní za zabíjení v Garisse zaměří svou pozornost při dalších útocích právě na ně. Úřady identifikovaly jednoho ze střelců jako syna vládního zaměstnance.
Zdroj: ČTK/ZUMA/Sun Ruibo Autor: Sun Ruibo

Podle ministerstva vnitra byl jedením ze čtyř usmrcených střelců Abdirahim Abdullahi, syn vládního zaměstnance. „Otec ohlásil bezpečnostním složkám, že jeho syn zmizel z domu… a pomáhal policii pátrat po synovi v době střelby v Garisse,“ sdělil mluvčí ministerstva vnitra. Policie údajně vystavila nahá těla čtyř střelců a požádala veřejnost, aby pomohla s jejich identifikací.

K útoku v Garisse se přihlásily somálské islámské milice Šabáb, které se tak mstí za účast Keni na tažení proti Šabáb v Somálsku. Islámští radikálové v sobotu pohrozili, že budou v útocích v Keni pokračovat a že tamní města promění v potoky krve.

„Bezpečnost našich kostelů nám dělá velké starosti, zejména v tomto velikonočním období a také proto, že je zřejmé, že se ti útočníci zaměřují na křesťany,“ řekl katolický kněz Willybard Lagho z Mombasy. Kostely v tomto přímořském městě si prý k zajištění bezpečnosti věřících o dnešní mši najali ozbrojené policisty a také soukromé strážce.

Video V Keni začal třídenní smutek za oběti teroristů
video

V Keni začal třídenní smutek za oběti teroristů

U vchodu do katedrály v Nairobi dnes stáli dva policisté se samopaly a uvnitř byli policisté v civilních šatech. U vstupu museli také věřící projít detektorem kovů a jeden z policistů prohledával automobily i jejich podvozky. Kostel v Garisse dnes střežilo šest vojáků. Úřady vyhlásily noční zákaz vycházení ve čtyřech provinciích ležících na hranici se Somálskem a pobřežní oblasti navštěvované turisty hlídají ze vzduchu vrtulníky.

Keňský prezident Uhuru Kenyatta:

„Budeme proti terorismu bojovat až do konce. Zaručuji, že má vláda zareaguje co nejpřísněji.“


Prezident Uhuru Kenyatta vyhlásil počínaje dneškem třídenní smutek za oběti masakru a jim mají být také věnovány dnešní mše. „Modlíme se, aby nám Bůh pomohl a utěšil nás v tak těžké době,“ řekl při mši v Garisse věřící Dominick Odhiambo. Pracuje tam jako instalatér, ale hodlá odjet do svého rodiště, protože se v Garisse bojí. Biskup Joseph Alessandro poděkoval věřícím, že přišli v hojném počtu, a přečetl kondolence z celého světa.