Radikálové zabili v hotelu v Mogadišu deset lidí

Mogadišo - Asi deset lidí dnes zahynulo při útoku ozbrojenců z radikálního islámského hnutí Šabáb na hotel v centru Mogadiša, který je oblíben mezi vládními činiteli a poslanci. Policie po několika hodinách část komplexu ovládla a přitom zabila většinu útočníků, několik se jich ale ještě zřejmě skrývá v pokojích. Šabáb se k útoku přihlásil.

Dnešní útok podle svědků začal odpálením sebevražedného atentátníka u vstupu do hotelu. U vchodu zůstalo několik zničených aut a mrtvá těla. Do budovy poté pronikli ozbrojenci. Úvodní exploze zabila tři vojáky a dva civilisty. Další lidé pak zahynuli uvnitř hotelu. „Je nejméně deset mrtvých včetně somálského velvyslance ve Švýcarsku, který byl v hotelu,“ citovala agentura AFP svůj zdroj v somálské metropoli. 

Na Twitteru se objevily zprávy, že islamisté některým rukojmím uřezali hlavy, úřady ale tuto informaci dosud nepotvrdily.

Do hotelového komplexu pronikla zásahová jednotka, která osvobodila rukojmí a zabila šest útočníků. Tři další ozbrojenci se ale zřejmě dál skrývají v budově a z místa se stále ozývá střelba. 

Hotel Maka Al Mukarama, který vyhledávají především vládní činitelé a poslanci, se stal terčem islamistů už dříve. Asi před dvěma týdny u komplexu explodovalo auto naložené trhavinou, tehdy zahynuli dva lidé.

Somálská teroristická organizace ŠabábMilice Šabáb, které se hlásí k Al-Káidě, do roku 2011 ovládaly velkou část Somálska, ale operace afrických vojáků je přinutila se z většiny území stáhnout. Jsou stále přítomné v některých venkovských oblastech, ale díky tlaku afrických armád už nejsou schopné dobývat území zpět. I tak ale dokážou organizovat útoky na vládní cíle ve městech i v metropoli.


/*json*/{"map":{"lat":5.1193789826399465,"lng":40.81806321542967,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":2.054003264372146,"lng":45.34126281738281,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/