Exšéf výcviku v ČSA: Pilotův špatný úmysl se asi poznat nedá

Piloti a další členové posádky procházejí i speciálním výcvikem, jehož cílem je mimo jiné zajistit, aby posádka pracovala efektivně. Učí se hlavně komunikovat, rozhodovat v nejrůznějších situacích a pracovat v týmu. V rozhovoru pro ČT24 to řekl bývalý ředitel výcvikového střediska ČSA Miloš Kvapil. Při výběrových řízeních na piloty je běžně přítomen psycholog. Podle Kvapila se ale pilotův špatný úmysl prakticky poznat nedá. Vyšetřovatelé včera oznámili, že pád airbusu ve Francii způsobil záměrně kopilot Germanwings.

  • Havárii německého airbusu, při němž ve francouzských Alpách zahynulo všech 150 osob, záměrně způsobil kopilot letadla. Němec Andreas Lubitz nevpustil kapitána do pilotní kabiny a stroj navedl na kurz, který znamenal kolizi se zemí.
  • 7 z 10 leteckých nehod je způsobeno chybou posádky nebo pilota.

S výcvikem součinnosti posádky se začalo po několika velkých leteckých katastrofách v 70. a 80. letech minulého století. „Když došlo k památné srážce letadel na Tenerife, tak si letečtí odborníci z celého světa řekli, že se s tím musí něco dělat,“ podotkl Kvapil. Nejprve šlo o cockpit resource management, tedy optimalizaci činnosti dvou osob v kokpitu. 

Později se ale zjistilo, že je tento systém nedostačující, protože je nutné, aby spolupracovala celá posádka (výcvik CRM). „Nejen piloti, ale i stewardi by spolu měli spolupracovat v normálních i mimořádných situacích,“ konstatoval Kvapil. U ČSA tento výcvik úspěšně probíhá od roku 1997. 

Výcvik má několik částí. Nejprve jde o dvoudenní základní výcvik, kde se vyučuje asi deset „předmětů“, aby budoucí posádka porozuměla nejrůznějším situacím. „Je to také o týmové práci, boji proti stresu, nudě, řešení různých situací, rozhodovacích procesech a komunikaci, což je velice důležité,“ vysvětlil Kvapil.

Pokud kapitán opustí kokpit, nahradí ho steward

Každý rok se pak z tohoto výcviku opakují vybraná témata. „Při každém zvýšení kvalifikace nebo přestupu na jiný typ letadla musí každý pilot absolvovat příslušnou část výcviku,“ uvedl Kvapil. Součástí výcviku je také cvičení v kabinovém trenažéru na A320. „Tam se procvičují zajímavé věci typu, když se něco stane, jak komunikují piloti se stewardy, aby oba věděli, o co jde,“ poznamenal Kvapil.

U ČSA platí pravidlo, že pokud pilot opustí kokpit, na jeho místo jde steward. Ten má určité znalosti, aby věděl, co dělat.  

Kvapil o hodnocení pilotů 

„Pilot během dvoudenního kurzu není hodnocen, při každém přezkoušení na simulátoru nebo v letadle je hodnocen z hlediska dodržování zásad CRM. Velice se dbá na to, aby spolupráce v rámci posádky fungovala. Je to vidět. Když spolu piloti spolupracují, tak je to koncert, jako když hraje filharmonie. Lidé nemluví zbytečně, nesetkají se dvě ruce na jednom ovladači, protože je přesně předepsané, kdo má co dělat.“

  • Podle BBC bylo chování druhého pilota zříceného airbusu na počátku uctivé, později ale prý začal být vůči kapitánovi, který mu dával instruktáž k přistání v Düsseldorfu, odměřený. Tyto informace měly vyplynout ze zvukových záznamů z první nalezené černé skříňky. 

Podle Kvapila je důležité, aby se k sobě posádka chovala přátelsky. Dodržován ale musí být vztah druhého pilota ke kapitánovi. „Ten by měl být vyvážený. Druhý pilot nesmí být nad kapitánem ani hluboko pod ním, aby byl poučován o každé blbosti,“ uvedl Kvapil. Sám si pamatuje, že se kdysi stalo, že hlavní pilot řekl, že s konkrétním kopilotem nepoletí.

K záznamu výcviku se psychologové nedostanou

Při výběrových řízeních na piloty je u ČSA přítomen také psycholog. „V současné době moc pilotů k ČSA nepřichází, tak je ta situace jiná,“ podotkl Kvapil. Psychologové by se rádi dostali i k záznamu tréninkových letů, podle Kvapila ale existují předpisy, že se výsledky výcviku na simulátoru nezveřejňují. „Pokud je u pilota nějaký problém, tak by to měl řešit examinátor, který ho přezkušuje – až tak, že by ho poslal do ústavu leteckého zdravotnictví,“ míní Kvapil. Odhadnout, že má dotyčný nějaké špatné úmysly, je podle něj prakticky nemožné. 

Pilotování letadla je náročná činnost po všech směrech. Že by u někoho došlo k syndromu vyhoření, si ale Kvapil nevzpomíná. „Samozřejmě když někdo nalétá hodně hodin, tak je z toho už značně unaven,“ dodal bývalý ředitel výcvikového střediska.

Letecké společnosti po úterním pádu letounu německého dopravce Germanwings začaly zavádět pravidlo, že pilot nesmí být za letu v kokpitu nikdy sám. Spolkový svaz německého letectví (BDL) včera oznámil, že se zavedením nového opatření souhlasily všechny velké německé aerolinie včetně Lufthansy a její dceřiné společnosti Germanwings. Zavedení opatření dnes oznámily například také britský nízkonákladový dopravce EasyJet a norské, islandské či kanadské aerolinky (čtěte víc).

Přidají se i britské aerolinky Virgin Atlantic, Easyjet, Monarch a Thomas Cook. Podle mnoha expertů ale takové pravidlo nic neřeší, protože člen palubního personálu případnou krizovou situaci nezachrání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jsme pro příměří, říká Ukrajina k jednání koalice ochotných. Lídři si volali i s Trumpem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud Putin odmítne. Zaznělo to v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných, kterého se osobně účastnili kromě Zelenského také šéfové vlád Británie, Německa a Polska – Keir Starmer, Friedrich Merz a Donald Tusk. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy (ODS) se připojili na dálku. Účastníci schůzky hovořili telefonicky rovněž se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.
07:47Aktualizovánopřed 2 mminutami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“

Kvůli úniku chemických látek v sobotu ráno doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týkalo zhruba 160 tisíc lidí. Kolem poledne větší část opatření úřady odvolaly. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
10:40Aktualizovánopřed 4 mminutami

Indie a Pákistán se dohodly na okamžitém příměří

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří. Potvrdil to pákistánský šéf diplomacie Išak Dar i indické ministerstvo zahraničí. Podle Indie dohoda počítá se zastavením veškeré palby a začala platit ve 13:30 SELČ. Informaci jako první přinesl na své síti Truth Social prezident USA Donald Trump, který uvedl, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.
06:08Aktualizovánopřed 11 mminutami

Putin chce vše, stěžuje si dle WSJ v soukromí Trump

Americký prezident Donald Trump vyjadřuje v soukromí frustraci, že se mu nedaří zastavovat války. Napsal to deník The Wall Street Journal (WSJ), který jako příklad zmínil nedávnou večeři Trumpa s jeho podporovateli. V předvolební kampani Trump sliboval rychle zastavit válku na Ukrajině, což se podle WSJ očividně nepodařilo. Bílý dům však výsledky dosažené novou administrativou během prvních sto dní vlády hájí.
před 1 hhodinou

Sovětská sonda ze 70. let se rozpadla po vstupu do atmosféry

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu kolem osmé hodiny ráno středoevropského času po vstupu do zemské atmosféry, uvedlo Evropské centrum trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST). Podle ruské kosmické agentury Roskosmos družice dopadla do Indického oceánu.
před 1 hhodinou

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 3 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 8 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...