Reakce na útok v tuniské metropoli. Protesty občanů i státníků

Tunis - Dnešní útok ozbrojenců na muzeum Bárdá v hlavním městě Tuniska, při kterém zahynulo 22 lidí včetně dvaceti zahraničních turistů, ostře odsoudily špičky světové politiky. Předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že „EU a Tunisko se nenechají terorismem zastrašit“. Solidaritu tuniskému lidu vyjádřil francouzský prezident Francois Hollande. „Dojde-li kdykoliv a kdekoliv k takovému teroristickému činu, vždy soucítíme s jeho oběťmi,“ uvedl Hollande. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Co se na místě přesně událo?

  • Dva útočníci v uniformách bezpečnostních složek přelezli plot a začali pálit na autobusy s turisty.
  • Na místě zůstalo osm mrtvých. Ostatní návštěvníci prchali dál do muzejních prostor. Teroristé je pronásledovali a až třicet z nich zajali.

  • V době tragédie bylo v muzeu zhruba 200 návštěvníků.
  • Zatímco na jedné straně postupovaly dovnitř zásahové jednotky, zadními východy utíkali lidé ven. Z muzea, ale i parlamentu, od kterého ostraha útok odrazila.
  • Když po dvou hodinách úřady oznámily konec operace a smrt dvou atentátníků, stoupl i počet obětí. Podle tvrzení českého zastupitelského úřadu by na seznamu mrtvých či zraněných neměl být nikdo z Čechů.

Podobná slova jako francouzská hlava státu volil i italský premiér Matteo Renzi, americký ministr zahraničí John Kerry či generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Spojené státy stojí v těchto těžkých chvílích po boku Tunisanů a podporují úsilí tuniské vlády zajistit bezpečný a demokratický vývoj země na cestě k její prosperitě,“ poznamenal Kerry.

Podle tuniského premiéra Sída se na přípravě teroristickém útoku podílelo až pět lidí. „Dva se zúčastnili operace a byli zabiti. Těmto dvěma pomáhali další dvě nebo tři osoby,“ uvedl. Útočníci podle premiéra chtěli útokem na turisty zasáhnout tuniské hospodářství. Teroristický čin je prý důsledkem úspěšného boje proti radikálům v Tunisku, kteří se dostávají do úzkých. Cizincům v turistických rezortech Síd dnes přislíbil zvláštní ochranu.

Uvnitř muzea Bárdá, kde dnes došlo ke zmiňované tragédii, se ve večerních hodinách uskutečnilo mimořádné zasedání tuniského parlamentu. Ve stejný čas se tisíce lidé v centru Tunisu sešly k protestnímu shromáždění, aby tak daly najevo svůj nesouhlas s útokem.

Výběr dalších útoků na zahraniční turisty ve světě za posledních dvacet let:
   
17. listopadu 1997 - Při útoku u vchodu do Chrámu královny Hatšepsut u Luxoru zahynulo 68 lidí, z toho 58 zahraničních turistů (36 Švýcarů, osm Japonců, pět Němců, čtyři Britové a další); 24 lidí bylo zraněno; zabito bylo i šest útočníků, dva policisté a dva civilisté; k útoku se přihlásilo militantní Islámské seskupení (Gamá Al-Islamíja).
 
12. října 2002 - Pumové útoky na noční klub na indonéském ostrově Bali připravily o život 202 osob, převážně zahraničních turistů z 23 zemí. Atentát provedlo komando regionální islamistické organizace Jemaah Islamiyah (JI), která je napojena na síť Al-Káida.
 
7. října 2004 - Při třech útocích v letoviscích na egyptském pobřeží Rudého moře přišlo o život 34 lidí, včetně 12 Izraelců, dvou Italek a Rusa, a na 170 osob bylo zraněno. Nejvíce obětí (31) zemřelo při útoku na hotel Hilton v Tabě.   

23. července 2005 - Při třech teroristických útocích v rušné rekreační oblasti v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově zahynulo 88 lidí, včetně jednoho Čecha (z cizinců bylo mezi oběťmi nejvíce Britů - 11), přes 150 osob bylo zraněno. K útokům se přihlásila jedna z odnoží Al-Káidy.
 
1. října 2005 - Sebevražední útočníci spáchali atentáty na restaurace na turisticky vyhledávaných plážích indonéského ostrova Bali - zahynulo nejméně 22 osob včetně turistů, asi 100 dalších bylo zraněno. Za útoky stála skupina Jemaah Islamiyah.
 
20. září 2008 - Při výbuchu v hotelu Marriott v pákistánském Islámábádu zahynulo nejméně 53 osob včetně českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka; na 270 lidí bylo zraněno. Podle vlády za útokem stála radikální islámská skupina Laškare Džhangví, napojená na teroristickou síť Al-Káida.
 
18. července 2012 - Při atentátu na autobus s izraelskými turisty na letišti v bulharském černomořském letovisku Burgas zahynulo pět turistů, řidič a atentátník, dalších 32 lidí bylo zraněno. Bulharské úřady viní z účasti na atentátu libanonské radikální hnutí Hizballáh, to se ale k útoku nehlásí.
 
23. června 2013 - Skupina až 20 islamistických ozbrojenců v noci postřílela na úpatí deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat deset zahraničních turistů a pákistánského průvodce. Mezi zavražděnými byli dva horolezci ze Slovenska. K činu se přihlásilo radikální hnutí Taliban.
 
16. února 2014 - Při explozi v turistickém autobusu poblíž hranice mezi Egyptem a Izraelem zahynuli čtyři lidé - tři turisté z Jižní Koreje a egyptský řidič autobusu. K útoku se přihlásila egyptská islamistická skupina Ansar Bajt al-Makis.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 12 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 15 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 15 hhodinami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...