Ve Fergusonu to znovu vře, postřelili tu dva policisty

Ferguson - Během protestu v americkém Fergusonu, kterým v posledních měsících zmítaly rasové nepokoje, byli postřeleni dva policisté. Demonstranti se ve středu večer shromáždili před místním policejním velitelstvím poté, co oznámil rezignaci městský policejní šéf Thomas Jackson. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder incident označil za „ohavný útok“, který ohrožuje probíhající strukturální reformy ve městě. 

Jackson se rozhodl odstoupit z úřadu, když federální ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo zprávu o rasové zaujatosti místní správy vůči černochům. Nespokojenci, kteří se ve středu sešli před policejním velitelstvím ve Fergusonu, požadovali rezignace dalších policistů a další kroky v souvislosti se zveřejněnou federální zprávou. 

Střelba se na místě ozvala krátce po půlnoci místního času. Podle svědků zazněly tři výstřely ve chvíli, kdy se dav protestujících začínal rozcházet. Dvě kulky zasáhly příslušníky policie - jeden byl zasažen do obličeje a druhý do ramene, sdělil policejní šéf okrsku St. Louis Jon Belmar. Oba policisté byli převezeni do místní nemocnice k ošetření a následně propuštěni. 

Belmar řekl, že neví, kdo policisty ve věku 32 a 41 let postřelil. Podle toho, kde členové policie stáli a podle trajektorie kulek ale předpokládá, že „výstřely byly namířeny přímo na policisty“. Nešlo tedy zřejmě o zásah zbloudilými kulkami.

Po pachateli nebo pachatelích útoku se pátrá. „Je to priorita číslo 1 pro oblastní policii v St. Louis, aby zjistila totožnost daného jednotlivce nebo jednotlivců,“ citovala Belmara tamní média. Policisté na palbu neodpověděli, ale v budoucnu se prý mohou rozhodnout, že střelbu opětují. „Ti policisté tam stáli a byli postřeleni jen proto, že to jsou policisté,“ řekl novinářům Belmar krátce po střelbě.

Daniel Anýž, redaktor Hospodářských novin

„V USA můžete dostat pokutu v řádu deseti dolarů za to, že máte na pozemku příliš vysokou trávu. Ve Fergusonu byla tato pokuta 70 až 100 dolarů.“


Protesty proti rozhodnutí neobvinit bělošského policistu z vraždy černošského mladíka
Zdroj: ČTK/ABACA

Policie ve Fergusonu je terčem ostré kritiky od loňského léta, kdy ve městě bělošský policista Darren Wilson zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha Michaela Browna. Ten byl podezřelý, že v obchodě ukradl doutníky, avšak policista Wilson ve chvíli, kdy jej šesti ranami zastřelil, o krádeži nevěděl. Incident rozpoutal na předměstí St. Louis násilné nepokoje, které později zesílily, když Wilson nebyl obviněn z žádného trestného činu. Protesty se postupně rozšířily do dalších amerických měst.

Zastřelení Browna a následné nepokoje daly podnět k zahájení federálního vyšetřování, které odhalilo převažující rasové předsudky v činnosti místních policistů. Ministr Holder uvedl, že federální vláda „použije veškerou svou moc, aby situaci změnila“. To by údajně mohlo znamenat i rozpuštění fergusonského policejního sboru a předání jeho pravomocí úřadům ze sousedních okrsků.

Video Ve Fergusonu opět explodoval sud se střelným prachem
video

Ve Fergusonu opět explodoval sud se střelným prachem

Ve Fergusonu opět explodoval sud se střelným prachem

12.3.2015, UD

Ve Fergusonu se opět střílelo

Anýž z HN: Rozpuštění policie ve Fergusonu bude asi třeba