K účasti na vraždě Němcova se přiznal zadržený Čečenec Dadajev

Moskva – Zadržený Čečenec Zaur Dadajev se podle ruské televize přiznal k účasti na vraždě ruského opozičního politika Borise Němcova. V souvislosti s atentátem vyšetřovatelé zadrželi pět lidí a moskevský soud dnes na všechny uvalil vazbu. V sobotu byli zatčeni Dadajev a Anzor Gubašev, dalším zadrženým je pak Gubaševův mladší bratr Šagid, Ramzan Bachajev a Tamerlan Eskerchanov. Přímými vykonavateli vraždy byli podle soudu Dadajev s Gubaševem, kteří jsou zatím jedinými obviněnými. Gubašev ale vinu popírá.

Všichni zadržení údajně pocházejí z Čečenska a zatčeni byli v sousední ruské autonomní republice Ingušsku. Další podezřelý podle agentury Interfax zahynul, když se ho v sobotu v čečenské metropoli Grozném chystali zatknout. Muž prý použil proti policistům granát a následně spáchal sebevraždu.

Soud na Dadajeva a Gubaševa uvalil vazbu do 28. dubna. Ve vazební cele skončila i zbývající trojice podezřelých; informace ruských médií o schválené délce jejich zadržení se liší, většina zdrojů informuje o dvouměsíční vazbě. Dadajev se podle ruské televize k účasti na vraždě přiznal - nikoli přímo v soudní síni, ale při výslechu před vyšetřovateli. Gubašev naopak jakoukoli vinu popírá.

Video Události: Dadajev se přiznal, Gubašev vinu odmítá
video

Události: Dadajev se přiznal, Gubašev vinu odmítá

Události: Dadajev se přiznal, Gubašev vinu odmítá

U 8.3.

Soukup: Rychlé zadržení podezřelých není nijak překvapivé

Procházková: Islamisté nebyly Němcovovým hlavním tématem

Reakce příbuzných na zadržení Dadajeva a Gubaševa

Islámská stopa?

Dadajev se jako jediný ze zadržených nesnažil u soudu skrýt svou tvář před kamerami. „Miluji proroka Mohameda,“ řekl. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov prohlásil, že Dadajev je hluboce věřící muslim, kterého šokovaly karikatury proroka Mohameda ve francouzském satirickém magazínu Charlie Hebdo. Uvedl rovněž, že Dadajev byl v minulosti členem čečenské policie a že byl vyznamenán za statečnost.

Už v sobotu mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin prohlásil, že Gubašev a Dadajev jsou podezřelí „z podílu na přípravě a vykonání vraždy“ opozičního politika. Ruská agentura Ria Novosti citovala ingušského bezpečnostního šéfa, podle něhož Dadajev sloužil deset let u jednotky spadající pod čečenské ministerstvo vnitra. Gubašev údajně pracoval u soukromé bezpečnostní služby v Moskvě. Podle agentury Interfax se nadále pátrá i po dalších osobách, které mohou mít na zločinu podíl.

Někteří ruští novináři tvrdí, že celá pětice pochází z Čečenska, objevují se však i zprávy, že přinejmenším někteří jsou ze sousední severokavkazské autonomní Ingušské republiky.

Komentátor Ondřej Soukup nepovažuje rychlé zadržení podezřelých za nijak zvlášť překvapivé vzhledem k množství kamer, které jsou v okolí Kremlu a v podstatě po celé Moskvě. Rychlá akce podle něj také může být snahou ruského vedení rozptýlit spekulace, že si vraždu objednal právě Kreml.

Jeden z mužů zadržených v souvislosti s vraždou Borise Němcova
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ivan Sekretarev

Reakce příbuzných na zadržení Dadajeva a Gubaševa:

Policie přivádí k soudu Zaura DadajevaZulaj Gubaševová, matka Anzora Gubaševa:
„Je velmi statečný a odvážný. Je ochotný přijít komukoli na pomoc.“

Luiza Gubaševová, příbuzná Anzora Gubaševa:
„Ráno kolem půl osmé přišli Rusové, říkali, že jsou z moskevské FSB, a tvrdili, že je to speciální mise. Prohledávali všechno v domě - nejdřív neřekli proč. Pak se začali ptát na Anzora Gubaševa.“

Alpa Barachnajevová, příbuzná zadržených:
„Všichni tři chlapci jsou mí příbuzní, jsou to dobří lidé. Anzora a Šagita vychovávala jen jejich matka, neměli otce. Dařilo se jim ve škole. Nemůžu o nich říct nic špatného.“


Severokavkazský původ zadržených o motivu ani zadavateli vraždy nic nevypovídá

Ruská státní televize dnes poznamenala, že zadržení podezřelých ze severního Kavkazu, kde je silná muslimská komunita, může podporovat verzi, podle které vražda prominentního politika souvisela s Němcovovými kritickými výroky na adresu islamistů po útoku na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. V posledních týdnech prý Němcov dostal několik výhrůžek smrtí za údajnou nesnášenlivost vůči islámu. Původ zadržených mužů nicméně o motivu vraždy ani případném zadavateli mnoho nenapovídá. Už v minulosti byli vykonavateli nájemných vražd právě lidé ze severního Kavkazu a objednavatel nebyl dopaden - jako například v případě vraždy novinářky Anny Politkovské.

Pětapadesátiletý bývalý vicepremiér Němcov byl zastřelen před týdnem, když se svou přítelkyní kráčel po mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje současné nejvyšší ruské vedení včetně prezidenta Vladimira Putina. Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval, v poslední době mu mimo jiné vytýkal přístup k ukrajinské krizi a pod názvem Putin a válka údajně připravoval knihu shrnující důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východní Ukrajině na straně proruských separatistů. Kreml veškerá obvinění odmítá.

Z jednání soudu vyplývá, že Němcovova smrt je vyšetřována jako vražda se zištnými motivy spáchaná skupinou najatých osob a spojená s vydíráním či banditismem.