Po útoků džihádistů v Libyi se pohřešuje český občan

Praha/Tripolis - Po pátečním ozbrojeném útoku džihádistů na ropné pole Ghaní v Libyi se pohřešuje jeden Čech. Celkově je nezvěstných několik lidí, mezi nimi i občan Rakouska. Jestli islamisté cizince unesli, není zatím jasné. Situací se bude v pondělí mimořádně zabývat vláda a do regionu míří pracovník české diplomacie. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na dnešek svolal krizový štáb za účasti premiéra Bohuslava Sobotky a zástupců tajných služeb. Ministerstvo v této souvislosti nedoporučuje lidem, aby do Libye cestovali, nebo si tam hledali práci.

České úřady jsou s rodinou pohřešovaného Čecha v kontaktu. Vláda podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové nasadí veškeré prostředky k jeho rychlému nalezení a informace si vyměňuje i s rakouskými úřady. K útoku na ropné pole se zatím nepřihlásila žádná skupina, podle Zaorálka je ale téměř jisté, že jde o ozbrojence z libyjské varianty hnutí Islámský stát. Podle Zaorálka i bývalého šéfa české diplomacie za KDU-ČSL Cyrila Svobody je pravděpodobné, že pohřešovaní byli uneseni.

Zaorálek: Za útokem je libyjská varianta Islámského státu

Ministr Zaorálek v rozhovoru pro ČT potvrdil, že krizový štáb bude zasedat denně. Vyzval zároveň české občany, aby necestovali do oblastí konfliktů a respektovali doporučení na webu ministerstva zahraničí. Identitu českého občana ministr nezveřejnil, upřesnil jen, že pracoval u mezinárodní ropné firmy. Na ropném poli dlouhodobě pracoval i pohřešovaný 39letý Rakušan. Vídeň krizový tým sestavila už v pátek večer a ihned informovala mužovu rodinu. Jeho blízkým zajistila pomoc psychologa. Rakouské úřady jsou rovněž v kontaktu s libyjskými představiteli.

Podle Zaorálka by lidé neměli cestovat do kterékoliv části Libye, včetně hlavního města Tripolisu. „V jihovýchodní části města probíhají boje mezi milicemi, mezinárodní letiště v Tripolisu je mimo provoz, současná vláda nemá bezpečnostní situaci pod kontrolou. Všem občanům České republiky doporučujeme zemi opustit,“ uvádí na svém webu ministerstvo. Český zastupitelský úřad v Tripolisu je dočasně uzavřen, proto nemůže Čechům poskytnout konzulární pomoc. V případě nouze by měli kontaktovat české velvyslanectví v Káhiře.

Po útoku se pohřešuje nejméne sedm cizinců

Na Ghaní ležící asi 750 kilometrů jižně od Tripolisu zaútočili extremisté hlásící se s největší pravděpodobností k organizaci Islámský stát. Zabili přitom 11 strážců ropného pole, některým usekli hlavu. Místní vládní síly následným protiútokem útočníky porazily a převzaly nad místem opět kontrolu.

Libyjská státní ropná společnost potvrdila, že se po útoku pohřešuje nejméně sedm zahraničních pracovníků - je mezi nimi také Filipínec a občan nejmenované africké země. „Cizinci z rakouské ropné společnosti, která pole spravovala, se stále pohřešují. V tuto chvíli nevíme, jaký je jejich osud,“ uvedl mluvčí libyjské společnosti Muhammad Harírí.

Podle libyjských úřadů napadli neznámí bojovníci ropné pole ze severu a způsobili tam „obrovské škody“. „Naše síly následně porazily militanty a převzaly kontrolu nad ropným polem Ghaní,“ citovala agentura Reuters jednoho z armádních představitelů oficiální mezinárodně uznávané vlády, která sídlí v Tobrúku a kterou vede Abdalláh Sání. Milice, které si říkají Libyjský úsvit, naopak od loňského léta ovládají metropoli Tripolis a vytvořily tam druhou vládu.

Od svržení Kaddáfího panuje v Libyi chaos

Libye se po svržení vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 propadla do chaosu. O moc začaly bojovat milice, které se na Kaddáfího porážce podílely. Opírají se o kmeny, z nichž bojovníci pocházejí, odmítají odevzdat zbraně, začlenit se do armády a předat ústředním úřadům území, které kontrolují. V zemi existují dva parlamenty a dvě vlády. Zmatků a bezvládí využili radikálové napojení na Islámský stát, který v uplynulých měsících obsadil velká území v Sýrii a Iráku a snaží se získat větší vliv.

Islamističtí ozbrojenci v Libyi v poslední době posilují své pozice. Před třemi dny ovládli ropnou rafinerii v Bahí, ležící v severní části země, a ropné pole Mabrúk nedaleko středomořské Syrty. Stalo se to poté, co bezpečnostní síly střežící tato zařízení byly nuceny se stáhnout.

Libye požádala OSN o povolení přivézt do země zbraně a bojovou techniku – mimo jiné i z České republiky. Podle ní je právě tohle cesta, jak situaci zlepšit. Zrušení embarga, vyhlášeného v roce 2011, se ale zatím nekoná, pozorovatelé OSN Radě bezpečnosti takový krok nedoporučili.

Ministři zahraničí EU v pátek začali diskutovat o možnostech, jak v Libyi zasáhnout, a k tématu se vrátí na svém příštím zasedání v Bruselu 16. března. Evropská unie by mohla vyslat tým do Libye, aby sledoval dodržování případného příměří, nebo aby se podílel na ochraně místní základní infrastruktury, pokud by mírové rozhovory podporované OSN vedly k dohodě mezi soupeřícími frakcemi v zemi, oznámila šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová.

Svoboda: Pozorovatelské mise jsou spíše hra na to, že „se něco dělá“

Cyril Svoboda v rozhovoru pro ČT prohlásil, že situaci v Libyi žádná mise ani pozorovatelé nevyřeší. „Když vidíte na obrázku ty, kteří spolu bojují… to nejsou žádní lidé, kteří budou poslouchat nějaké pozorovatele,“ řekl Svoboda. Mise, pozorovatelé a vyjednávání považuje za „hru na to, že se něco dělá“ pro zvýšení bezpečnosti, ale je to podle něj aktivita, která je spíše kolorit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
včeraAktualizovánopřed 12 mminutami

Černá Hora čelí ruským kybernetickým útokům, i kvůli ambicím vstupu do EU

Černá Hora kvůli svým ambicím stát se členem Evropské unie (EU) i členství v NATO čelí počítačovým útokům z Ruska. V boji proti nim nově pomůžou specialisté z českého úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podpořit balkánskou zemi v její cestě do sedmadvacítky přijel i prezident Petr Pavel.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Turecko pohřbívá oběti požáru z horského hotelu

Turecké úřady v souvislosti s úterním požárem hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka zadržely již jedenáct lidí, včetně majitele hotelu. Při neštěstí zahynulo 79 lidí a další desítky jich byly zraněny. Země držela ve středu státní smutek, konaly se také první pohřby.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Při útoku v německém parku zemřel muž a batole

Dva lidé včetně dvouletého dítěte zemřeli po útoku nožem v bavorském městě Aschaffenburg. Policie zadržela podezřelého osmadvacetiletého muže původem z Afghánistánu. Další tři lidé byli zraněni. Bavorský premiér Markus Söder označil čin za hrozivý. Motiv zatím není jasný, policie nevyloučila terorismus.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump omilostnil i vůdce milicí. Republikáni mírní kritiku

Mnozí republikánští senátoři ještě před nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu nesouhlasili s možným omilostněním a zmírněním trestů pro patnáct set útočníků na Kapitol, kde 6. ledna 2021 zemřelo několik lidí. Poté, co Trump po své inauguraci obviněné skutečně omilostnil, ale řada republikánů otočila a proti rozhodnutí se zpravidla nijak nevymezuje. Někteří se ho dokonce snaží obhájit.
před 7 hhodinami

Hútíové po roce propustili posádku ukořistěné lodi

Jemenští povstalci hútíové po víc než roce propustili posádku zadržovaného tankeru Galaxy Leader. Loď plující pod bahamskou vlajkou rebelové podporovaní Íránem napadli v listopadu 2023. Akci tehdy označili za pomstu za izraelský vpád do Pásma Gazy. Posádka se skládala z 25 členů různých národností včetně Bulharů, Ukrajinců či Filipínců.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...