Americko-kubánské oťukávání: Otevření ambasád se odkládá

Havana – Diplomaté Spojených států a Kuby se dnes v Havaně nedohodli na žádném termínu pro znovuotevření ambasád. Na tiskové konferenci to prohlásila poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová. Velvyslanectví se podle ní otevřou, až budou „vyřešeny všechny praktické problémy“. Kuba tvrdí, že normalizaci vztahů mimo jiné komplikuje i „nespravedlivé“ zanesení ostrovního státu na seznam zemí podporujících terorismus.

"Nemůže říci, kdy přesně se to stane (otevření ambasád). Pracujeme na tom tak rychle, jak můžeme,„ řekla Jacobsonová. Josefina Vidalová Ferreirová, která má na kubánském ministerstvu zahraničí na starosti záležitosti týkající se Spojených států, novinářům sdělila, že vedle vyškrtnutí Havany ze seznamu zemí podporujících mezinárodní terorismus je třeba, aby obnovení diplomatických vztahů nijak nezasahovalo do vnitropolitických záležitostí Kuby. Klíčové je podle Vidalové také to, aby USA upustily od ekonomické blokády. “Bylo to první setkání. Je to proces," řekla Vidalová o rozhovorech. Dodala, že v nadcházejících týdnech si USA a Kuba naplánují další kolo jednání.

Washington měl pro otevření ambasády podmínky: konec omezení pro cesty amerických diplomatů na Kubu a otevření budoucího velvyslanectví v Havaně všem Kubáncům.
Republikánští senátoři navíc nechtějí potvrdit amerického velvyslance, dokud budou na Kubě u moci bratři Castrové, a konec embarga podmiňují politickými změnami.

Historické diplomatické rozhovory mezi představiteli USA a Kuby pokračovaly v Havaně druhým dnem. Zatímco středeční rozhovory se týkaly migrační politiky, ve které obě země zastávají odlišný postoj, dnešním tématem schůzky byla normalizace diplomatických vztahů. Jacobsonová po dnešním závěrečném jednacím dni s kubánskými vládními představiteli z Kuby zatím neodjede, má v plánu setrvat na ostrově až do soboty. Součástí jejího dalšího programu jsou mimo jiné schůzky s představiteli občanské a církevní společnosti a také s podnikateli.

Americký prezident Barack Obama loni v prosinci oznámil zahájení nové kapitoly v americko-kubánských vztazích, které byly poznamenány nepřátelstvím od nástupu kubánských komunistů k moci v roce 1959. Zdůvodnil to tím, že dosavadní konfrontační politika nepřinesla z amerického pohledu kýžené výsledky, navíc je podle něj překonaná. Obama také oznámil, že Spojené státy znovu otevřou na Kubě velvyslanectví. Kubánský vůdce Raúl Castro po historickém prosincovém telefonátu s Obamou prohlásil, že Kuba je připravena s USA o normalizaci jednat.

Video Historická kubánsko-americká jednání
video

Historická kubánsko-americká jednání