Jemenský prezident se prý dohodl s povstalci na ukončení násilí

Saná - Jemenský prezident se údajně dohodl s šíitskými povstalci na ukončení násilí v metropoli Saná. Podle státní agentury SABA se prý rebelové zavázali k tomu, že přestanou obléhat prezidentský palác a propustí prezidentovy poradce, které zadrželi v uplynulých dnech. Vyhověno naopak bude jejich požadavku na změnu ústavy a větší zastoupení rebelů v parlamentu a státních institucích.

Zástupci jižní části Jemenu věrní prezidentu Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hadímu dnes uvedli, že povstalci provádějí v zemi puč proti legitimní vládě. Bezpečnostní složky proto uzavřely vzdušné, námořní i pozemní přístupové cesty do města Adenu, hospodářské metropole na jihu země. Jako státní převrat ohodnotili postup šíitů také ministři zahraničí z arabských zemí Perského zálivu, kteří se sešli k jednání v saúdskoarabské metropoli Rijádu.

Uzavření přístupu do Adenu nařídil místní bezpečnostní výbor a příslušné nařízení přečetl údajně jeho zástupce v přímém televizním přenosu. Podle správce adenského letiště byl provoz přerušen od brzkých ranních hodin. Média tvrdila, že prozatím vyčkává na další pokyny od bezpečnostních složek.

Opatření následovalo po zhoršení situace v hlavním městě Saná, kde rebelští šíité v úterý obsadili sídlo prezidenta. Boje tam začaly v pondělí, kdy podle dnešních informací policejních a zdravotnických zdrojů zahynulo 35 lidí. Bezpečnostní výbor města Adenu označil situaci za „agresivní puč proti osobě prezidenta a proti politickému procesu jako takovému“.

Sídlo prezidenta střežily od dnešního rána místo obvyklé ochranky povstalci. Podle vyjádření jejich mluvčího ale prezident není zajatcem a může palác kdykoli opustit. Dva z poradců hlavy státu ale uvedli, že šíité prezidenta drží jako rukojmí. Podle jiných zdrojů Hútíové obklopili prezidentský palác, ale samotný Hadí je uvnitř se svými bodyguardy. 

Podle agentury Reuters dnes rebelové bez boje obsadili také hlavní vojenskou základnu v metropoli Saná.

/*json*/{"map":{"lat":16.237843905893804,"lng":47.73539452499996,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":51.32374658474385,"lng":13.9306640625,"type":"","description":""},"1":{"lat":12.85464890558895,"lng":45.10986328125,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Vůdce povstalců Abdal Málik Hútí v úterý v televizním projevu varoval před další eskalací situace, pokud prezident neurychlí prosazení dohody zaručující mimo jiné větší moc šíitům a přeobsazení komise zabývající se návrhem nové ústavy.

Hlavní vliv při přípravě ústavy měl šéf Hadího kabinetu Ahmad Avád bin Mubárak, jehož Hútíové o víkendu unesli. Podle nich je ústava, jak je navržena nyní, odřízne od přístupu k moři. Tradičně obývají oblast Saada na severu země u hranice se Saúdskou Arábií.

Povstalci z kmene Hutíú před prezidentským palácem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Hani Mohammed

Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíitští Hútíové, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. V září se jim podařilo vstoupit i do metropole Saná. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalce vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadího dlouholetému předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.