Zrušme nefunkční embargo vůči Kubě, vyzval Obama Kongres

Washington - K ukončení obchodního embarga vůči Kubě vyzval americké zákonodárce prezident Barack Obama ve svém projevu o stavu unie. Kongres by na tom měl začít pracovat ještě letos. „Když děláte něco, co nefunguje, 50 let, je načase zkusit něco nového,“ prohlásil Obama o embargu, které zásadně přispívá k bídné ekonomické situaci Kuby. V klíčovém projevu roku na společném zasedání obou komor parlamentu také znovu ujistil, že Spojené státy nebudou posílat své vojáky do dalších válek ve světě.

Obama zahájil svou celkově šestou zprávu o stavu unie velmi sebevědomě: „15 let žijeme v novém století. 15 let, které začaly teroristickým útokem na naše území. Nastoupila nová generace bojující ve dvou dlouhých a nákladných válkách. Generace žijící v recesi šířící se naší zemí i celým světem. Bylo to – a stále ještě je – těžké pro mnoho lidí. Dnes večer ale obrátíme list.“

Obchodní embargo vůči Kubě zavedl Washington před více než půlstoletím v reakci na komunistický převrat na ostrově. Změna politiky, kterou Obama spolu se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem oznámil v polovině prosince, podle něj povede k demokratickým změnám v zemi. Republikánští zákonodárci jej však nechtějí zrušit, dokud nedojde k podstatným krokům směrem k demokracii, k nimž Havana zatím neprojevila vůli.

  • Barack Obama, americký prezident: „Ve vztazích s Kubou jsme ukončili politiku, která už dávno vyšla z módy. Když celých 50 let děláte něco, co zkrátka nefunguje, je načase zkusit zase něco jiného. Náš nový cíl je ukončit atmosféru nedůvěry, odstranit bariéru mezi námi a Kubou. I o tom jsou demokratické hodnoty a vzhledem k rozšiřování přátelství s Kubou bychom měli ukončit hospodářské embargo.“

Obama do budovy Kongresu, kde řeč pronášel, pozval Kubou propuštěného Američana Alana Grosse, který se stal symbolem historické dohody mezi oběma zeměmi. Po jeho osvobození, které Kuba doprovodila propuštěním 53 politických vězňů, budou podle Obamy následovat další kroky, které dají „novou naději pro budoucnost Kuby“. Do Havany dnes vyráží nejvyšší delegace amerických diplomatů za posledních 30 let k prvnímu kolu jednání o dalším uvolňování vztahů.

„USA dovedou boj proti IS k vítěznému konci“

Vedle zrušení embarga vůči Kubě vyzval Obama americké zákonodárce také ke schválení použití síly proti radikálům. Spojené státy prý sice nebudou posílat své vojáky do dalších válek na Blízkém východě, ale hodlají vést protiteroristickou koalici k vítězství nad Islámským státem (IS) v Iráku a Sýrii. „Místo abychom se nechali zatáhnout do další pozemní války na Blízkém východě, vedeme širokou koalici včetně arabských států… Tato snaha vyžaduje nějaký čas… Ale uspějeme,“ prohlásil prezident.

  • Martin Řezníček, zpravodaj ČT v USA: „Byla to velmi silná řeč sebevědomého vůdce, jehož strana jako kdyby ani neprohrála tak drtivě v podzimních volbách. Byla to řeč plná nejrůznějších výzev ke spolupráci a hledání kompromisů mezi zejména dvěma hlavními stranami v Kongresu a Bílým domem. Podle mě to byla možná jedna z nejoptimističtějších řečí, které pronesl.“

Guantánamo uzavřeme, trvá na svém Obama

Šéf Bílého domu se také znovu vyjádřil k věznici na Guantánamu, kde je držena více než stovka lidí podezřelých z terorismu. Podle svých slov nehodlá ustoupit od své snahy věznici definitivně uzavřít do konce letošního roku. Nemá prý smysl provozovat věznici, kterou svět kritizuje a v níž se náklady na jednoho vězně pohybují okolo tří milionů dolarů (téměř 70 milionů korun). Obama se tak postavil proti snahám republikánů o pokračování provozu Guantánama, které minulý týden opozice podpořila přijetím normy omezující možnosti odvozu vězňů z tohoto zařízení.

Obama zároveň varoval zákonodárce, že jakoukoli snahu o přijetí sankcí vůči Íránu bude vetovat. Šéf Bílého domu Američany ujistil, že USA budou pokračovat v současné strategii, kdy se snaží řešit většinu krizových situací ve světě diplomacií. Zdůraznil to jak v případě Ukrajiny, kterou podle něj USA budou nadále podporovat proti ruské agresi a na cestě k demokracii, tak pokud jde o vyjednávání o íránském jaderném programu, které v současnosti vedou světové velmoci s Teheránem.

Výběr citátů z Obamova poselství o stavu unie:

Zaměstnanost: „Po roce, který byl pro Ameriku přelomový, naše ekonomika roste a vytváří pracovní místa nejrychleji od roku 1999.“

Ekonomika: „Nyní je na nás, abychom si vybrali, kým chceme být v příštích 15 letech a následujících desetiletích. Přijmeme ekonomiku, kde se jen několika málo z nás daří výjimečně dobře? Nebo zasvětíme životy ekonomice, která vytváří růst platů a příležitosti pro každého, kdo se snaží?“

Rovnoprávnost žen a mužů: „Tento Kongres… by měl schválit zákon, zajišťující, aby byla žena za stejnou práci placena stejně jako muž. Doopravdy. Je rok 2015.“

Internet: „Hodlám chránit svobodný a otevřený internet, rozšířit jeho dosah do každé školní třídy, každé obce, a pomoci lidem budovat nejrychlejší sítě, aby budoucí generace digitálních inovátorů a podnikatelů měla dobrý základ k tomu, aby pokračovala v přeměně tohoto světa.“

Zahraniční hackerství: „Žádný cizí národ, žádný hacker by neměl být schopen shodit naše sítě, ukrást naše obchodní tajemství nebo se nabourat do soukromí amerických rodin, zvláště našich dětí.“

Ekologie: „Pentagon říká, že klimatické změny představují riziko pro naši bezpečnost. Měli bychom podle toho jednat.“

Mučící praktiky: „My Američané respektujeme lidskou důstojnost, i když jsme ohroženi, a proto jsem zakázal mučení a udělal vše pro ujištění, že naše používání nových technologií, jako jsou bezpilotní letadla, se drží v patřičných mezích.“

Diplomacie: „Věřím v chytřejší druh amerického vůdcovství. Nejlépe vedeme, když kombinujeme vojenskou sílu s intenzivní diplomacií, když umocňujeme svou sílu budováním koalic.“

Politika: „Už před sebou nemám žádné kampaně, které bych podstupoval. Vím to, protože jsem obě vyhrál.“