Kambodžská policie zatkla exšéfa diplomacie Rudých Khmerů

Phnompenh - Ve své vile v kambodžské metropoli Phnompenhu byl dnes zatčen někdejší muž číslo dvě komunistických Rudých Khmerů Ieng Sary a odvezen do budovy Mezinárodního trestního tribunálu pro Kambodžu. S odvoláním na mluvčího tohoto soudu zřízeného OSN to uvedla agentura AP. Bývalý ministr zahraničí v letech 1975 až 1979, kdy za hrůzovlády Rudých Khmerů přišlo v Kambodži o život podle odhadů na dva miliony lidí, byl podle něj zadržen na základě zatykače vydaného tribunálem. Z čeho je obviněn ale neupřesnil.

Sary, kterému je asi 77 let, byl zatčen i se svou ženou Ieng Thirith, jež byla ministryní sociálních věcí. Podle svědků přijelo dnes časně ráno místního času k jejich honosné vile asi deset policejních automobilů a kordon policistů následně sídlo obklíčil. Poté muži zákona vstoupili do domu společně s úředníky tribunálu a dvojici prominentních představitelů maoistického režimu v Kambodži odvedli.

O zatčení Saryho, švagra vůdce Rudých Khmerů Pol Pota, a jeho ženy se dlouho spekulovalo. Jejich jména se údajně vyskytují na pětičlenném seznamu žijících nejvyšších představitelů režimu, kteří by měli stanout před Mezinárodním trestním tribunálem pro Kambodžu.

Ten dosud obvinil dvě osoby: Kang Kek Ieua, známého pod přezdívkou Duch, který řídil neblaze proslulou věznici S-21 v Phnompenhu, a Nuon Cheaha, nejvyššího žijícího představitele Rudých Khmerů. Oba jsou obviněni ze zločinů proti lidskosti.