Zimbabwská policie zatkla právníka opozice

Harare - Zimbabwští policisté zadrželi ve čtvrtek právníka opozičního hnutí Innocenta Chagondu, prý se policii "míchal do práce". Advokát je nyní ve vazbě, opoziční hnutí chce podat stížnost, aby byl okamžitě propuštěn.

Zatčení má údajně souvislost se zkonfiskováním vrtulníku krátce před volbami z konce března. Vůdce Hnutí pro demokratickou změnu Morgan Tsvangirai se na jeho palubě přepravoval během kampaně v prezidentských volbách. Zatčený právník se dožadoval toho, aby vláda vrtulník vrátila.
 
Chagonda také obhajoval Tsvangiraie, když byl v roce 2004 obviněn z velezrady. Podle Hnutí pro demokratickou změnu je Chagondovo zatčení součástí vládní kampaně proti stoupencům opozice.
 
Vláda v Zimbabwe se údajně obává násilných nepokojů, ke kterým by mohlo dojít kvůli výsledkům prezidentských voleb. Ty však nejsou ani po několika týdnech známy, i když opozice již několikrát vládu a volební komisi vyzvala k tomu, aby je zveřejnily. V prvním kole voleb údajně totiž ztratil současný prezident Mugabe a Tsvangirai snad mohl získat potřebných 50 procent hlasů. Jiné zdroje ale uvádějí, že v prvním kole prezident zvolen nebyl a bude se konat druhé kolo.

Včera ale opozice oznámila, že se druhého kola nezúčastní, neboť prý v prvním kole prezidentských volbách přesvědčivě vyhrála.