Olympijský oheň je v Pákistánu, protičínské protesty střídá strach z terorismu

Islámábád - Olympijský oheň dnes večer dorazil do pákistánské metropole Islámábádu, kde ve středu absolvuje další díl štafety před srpnovými hrami v Pekingu. Organizátoři tamní etapy neočekávají žádné protesty protičínských aktivistů, jaké narušily běh v Evropě a v USA, trasu běhu přesto změnili z obav před možnými teroristickými útoky.

Oheň do Pákistánu přepravil letecký speciál z ománského Maskatu, kde se v pondělí štafeta obešla bez incidentů ze strany odpůrců čínské politiky v Tibetu. Stejný scénář se očekává i v Islámábádu, neboť Čína je blízkým politickým i obchodním partnerem Pákistánu.
 
Obavy však panují z možných teroristických útoků islámských radikálů, při nichž od počátku roku v zemi zahynulo přes 500 lidí. Původně plánovanou tříkilometrovou trasu štafety centrem města od budovy pákistánského parlamentu proto pořadatelé přesunuli do nedalekého obřího sportovního komplexu, kam je omezený přístup.
 
Štafeta začne ve 13:00 SELČ a olympijskou pochodeň si postupně předá na 60 běžců. Slavnosti za doprovodu hudby a tance mají přihlížet stovky pozvaných hostů, mezi nimiž bude i pákistánský prezident Parvíz Mušaraf.
Poté se oheň přesune do indického Dillí. Organizátoři tamní čtvrteční etapy již také oznámili změnu trasy kvůli obavám z narušení štafety sympatizanty s Tibetem. Právě v Indii sídlí tibetská exilová vláda a duchovní vůdce tibetský buddhistů dalajlama.