Abbás se dnes setká s Georgem Bushem

Washington - Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se dnes setká s americkým prezidentem Georgem Bushem. Výsledkem jejich jednání by mohl být posun v izraelsko-palestinském mírovém procesu. V pátek se Abbás setká s ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou.

Problematika konfliktu mezi Izraelem a Palestinou je dlouhodobým zájmem americké vlády. „Izraelská problematika je součástí problémů na Blízkém východu. Ten Spojeným státům leží velice na srdci. Američané by měli rádi alespoň v jedné z oblastí klid, aby mohli řešit jiné konflikty,“ vysvětluje spolupracovník České televize v USA Dušan Neumann. „Bush má navíc před koncem funkčního období. Chtěl by být prezidentem, za jehož vlády se povedlo dosáhnout mírové dohody na Blízkém východě - tak jako Carterovi,“ dodává Neumann. 
 
Neočekává se ale, že by dnešní schůzka výrazným způsobem posunula jednání mezi Izraelem a Palestinou vpřed. Nepovedlo se to ani bývalému prezidentovi USA Jamesi Carterovi, který během své nedávné blízkovýchodní mise prohlásil, že palestinská radikální organizace Hamas je připravena přiznat Izraeli právo na mírové soužití se sousedy.
 
Carter, který byl jako prezident neúspěšný při vyjednávání o propuštění 52 amerických rukojmích zajatých roku 1979 v Teheránu, se pokoušel Hamas přimět propustit izraelského vojáka Gilada Šalita, který je v rukou radikálů od roku 2006. Představitelé Hamasu mu údajně slíbili, že umožní Šalitovi poslat rodičům dopis.