V Afghánistánu zabili atentátníky na Karzáího

Kábul - Afghánské bezpečnostní síly dnes v Kábulu zabili dva povstalce, kteří se údajně podíleli na nedělním neúspěšném atentátu na prezidenta Hamída Karzáího. Afghánské ministerstvo vnitra vyvrátilo předchozí informace, že se v dvoupatrovém domě nacházelo pět povstalců, kteří se později sami odpálili. Podle ministerstva byli zabití ozbrojenci napojení na svržené fundamentalistické hnutí Taliban.

Povstalci se zabarikádovali ve dvoupatrové budově ve staré části metropole a odolávali palbou ze samopalů a granáty vládním silám, které uzavřely celou městskou čtvrt. Ani po desetihodinovém obléhání se ozbrojenci nechtěli vzdát, a dům byl proto vyhozen do povětří. V troskách zahynuli, vedle obou mužů, i žena a dítě jednoho z povstalců, zabiti byli i tři vládní agenti.

Do příprav atentátu byli údajně zapleteni i vládní úředníci, prohlásil ministr obrany Abdul Rahím Vardak s tím, že tito lidé již byli zatčeni. Afghánské výzvědné služby viní z podpory atentátníků pákistánské kmeny, které kontrolují odlehlá území sousedící s Afghánistánem. O podílu pákistánské vlády v komplotu ale Afghánci nemají žádné důkazy. Afghánistán často obviňuje svého jižního souseda z poskytování úkrytů vůdcům Talibanu, usilujících o svržení Karzáího vlády, ačkoliv Pákistán nařčení odmítá.

Při nedělním atentátu začalo na prezidenta střílet několik ozbrojenců během slavnostní vojenské přehlídky, která se konala za přítomnosti Karzáího a dalších vysokých politiků a diplomatů v hlavním městě Kábulu. Při útoku byli zabiti tři lidé, desítka dalších utrpěla zranění. Zabiti byli také tři z útočníků; prezident vyvázl bez zranění.