Konec Konráda Henleina – již jako válečný zločinec si podřezal žíly

Praha - Byl charismatický a populární - z bankovního úředníka se vypracoval na vůdce sudetských Němců a podílel se na obsazení Československa nacistickým Německem. Kariéra i život Konráda Henleina, který se narodil 6. května 1898, skončily na konci druhé světové války. V době, kdy byla porážka nacistického Německa neodvratná, se Henlein pokusil vyjednávat s Američany. Byl však zajat a uvězněn v Plzni. Když zjistil, že s ním Američané jednat nehodlají a že je navíc považován za válečného zločince, ráno 10. května 1945 si sklem z brýlí podřezal žíly. O dva dny později byl pohřben v hromadném hrobě na ústředním plzeňském hřbitově. Henlein byl sice populární a charismatický, jako politik byl ale poměrně slabý a navíc ctižádostivý. Postupně se tak dostával pod vliv Německa a v roce 1937 již byl poslušným nástrojem nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Mimo to však Henlein získal určité sympatie i v západních zemích, což se promítlo do postoje Anglie a Francie vůči Československu v roce 1938.

V domácí politice zvolil Henlein v souladu s Hitlerovými instrukcemi taktiku neustálého stupňování požadavků. V září 1938 propukly mezi německou menšinou otevřené nepokoje. Ty však česká vláda potlačila, SdP byla zakázána a na jejího vůdce byl vydán zatykač. Henlein ale uprchl do Německa. Po podepsání mnichovské dohody, v níž západní mocnosti koncem září schválily postoupení československého pohraničí Německu, se Henlein do Československa vrátil jako Hitlerem jmenovaný říšský komisař pro sudetoněmecké oblasti. Po 15. březnu 1939 byl šéfem civilní správy okupačních vojsk a v září 1939 stanul v čele sudetské župy jako říšský místodržící. 

Henlein se narodil v roce 1898 v tehdejším Maffersdorfu (dnes Vratislavice nad Nisou) v rodině úředníka. Jeho otec byl Němec a matka Češka. Po absolvování obchodní akademie v Jablonci nad Nisou se roku 1916 přihlásil do armády. Během první světové války byl na italské frontě zajat a domů se vrátil až v srpnu 1919. Poté byl bankovním úředníkem.

Henlein se intenzivně angažoval v turnerském hnutí, což bylo německé tělovýchovné hnutí s nacionálním podtextem. Od roku 1925 pracoval jako učitel tělocviku v Aši, kde se potkal s dcerou kavárníka Emmou Luisou Geyerovou, s níž se o rok později oženil. Postupně se stal mezi sudetskými Němci známou a populární osobností a v roce 1928 zřídil v Aši turnerskou školu. V roce 1933 se pak stal lídrem Sudetoněmecké vlastenecké fronty, která zastřešovala všechny sudetoněmecké politické organizace. Ta se v roce 1935 transformovala na klasickou politickou stranu s názvem Sudetoněmecká strana (SdP). Volby v roce 1935 skončily pro SdP triumfem - v třísetčlenné sněmovně získala 44 křesel, jen o jeden mandát méně než vítězní agrárníci. Volební úspěch však Henlein nedokázal zúročit - jeho snahy o vstup do vlády narazily na odpor všech českých stran.

Příjezd Němců do Sudet
Zdroj: ČT24/Wikipedia.org

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
06:02Aktualizovánopřed 13 mminutami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
17:47Aktualizovánopřed 21 mminutami

Trump jedná s prezidentem Salvadoru Bukelem

Salvadorský prezident Nayib Bukele jedná s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Oba státníky přitahuje politika „železné pěsti“, píše server France24. Bukelemu se na úkor lidských práv podařilo výrazně snížit kriminalitu v zemi. Pro Trumpa je klíčovým spojencem v jeho deportačním úsilí.
12:00Aktualizovánopřed 46 mminutami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 1 hhodinou

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
10:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 3 hhodinami

Rakety Taurus jsme ochotní poslat Ukrajině, sdělil Merz

Německo je ochotné poslat Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, prohlásil nastupující spolkový kancléř Friedrich Merz. Zdůraznil, že je třeba donutit ruského vládce Vladimira Putina k ústupkům. Merz vysvětlil, že rakety by Ukrajině předal, pokud by se tak stalo v koordinaci s evropskými spojenci. „Musíme se na tom společně dohodnout,“ dodal. Ukrajina se brání otevřené ruské agresi přes tři roky.
13:03Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 6 hhodinami
Načítání...