Spolupracovník ČT Josef Kašpar se domnívá, že italští politici před soudem vypovídat nebudou. Kabinet požádal Ústavní soud, aby dal proces zastavit. Argumentuje tím, že dokumenty předkládané u soudu mohou porušit státní tajemství a poškodit tradičně dobré vztahy Itálie s USA.
Jde o první proces týkající se tajných letů a transferů CIA. Všech 26 amerických agentů je souzeno v nepřítomnosti. Milánská prokuratura požádala o jejich vydání, ani jedna z předchozích italských vlád Spojeným státům ale žádost o vydání nepředala s vědomím toho, že by jí americké orgány stejně nevyhověly.
Imám mešity v Miláně Usáma Mustafa Hasan Nasr, známý také jako jako abú Umar, byl podezřelý z terorismu. Sedmnáctého února 2003 ho podle prokuratury uneslo komando CIA za pomoci italských agentů a převezlo na americkou základnu v Avianu na severovýchodě Itálie a poté do Egypta. Zde byl uvězněn a údajně mučen.
Obžaloba viní tajné služby, že bez souhlasu soudu byl na italském území s vědomím italských tajných služeb unesen cizí státní příslušník, byť měl v Miláně povolení k pobytu. Kašpar se ovšem domnívá, že proces vyzní do ztracena a zůstane dalším z nevyřešených italských tajemství. Postoj italských úřadů kritizoval i švýcarský senátor Dick Marty, kterého Rada Evropy pověřila vyšetřením informací o údajných tajných věznicích CIA v Evropě. Marty tvrdí, že případ abú Umara nebyl v době po teroristických útocích z 11. září 2001 zdaleka ojedinělý.