Rusko a Čína si konečně vyjasnily spory o společnou hranici

Moskva/Peking - Čína a Rusko uzavřely smlouvu, která s definitivní platností vytyčuje společnou hranici v celkové délce 4 300 kilometrů. Takzvaný dodatečný protokol o východní části hranice podepsali ministři zahraničí Sergej Lavrov a Jang Ťie-čch‘. Ukončili tak rusko-čínské spory, které v době studené války doprovázely přestřelky a hrozily přerůst v jaderný konflikt.

Jednání mezi Pekingem a Moskvou trvalo netradičně dlouho. „Dočetl jsem se, že jednání začala už v roce 1964, ale smlouva mezi oběma zeměmi nakonec nebyla podepsána,“ říká komentátor ČRo6 Libor Dvořák. Problémem bylo, že řeky, na jejichž březích se hranice nachází, často měnily svůj tok. Po pádu Sovětského svazu přestali Rusové budovat vodní hráze, Číňané v tom ale pokračovali. Díky je současná podoba hranic výhodněji právě pro Čínu.

Největší rozepře se vedly o území o rozloze 375 kilometrů čtverečních na soutoku Amuru a Ussuri. Přesné detaily smlouvy zatím úřady nezveřejnily. Podle čínských médií Pekingu připadnou strategicky významný ostrov Tarabarov a polovina Velkého Ussurského ostrova. „Obě strany musely přijmout určité kompromisy. Z právního pohledu jsme vytvořili stabilní hranici. Žádná strana už se nechce k otázce jejího vymezování vracet," řekl po podpisu smlouvy ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Dohoda je výsledkem zlepšování rusko-čínských vztahů od pádu Sovětského svazu. Obě země úzce spolupracují v zahraniční politice - například v přístupu k Íránu nebo Severní Koreji. Nejdůležitější je ale pro oba státy ekonomika. Zatímco Peking potřebuje k udržení tempa hospodářského růstu ruskou ropu a plyn, Moskva zase usiluje o výhodnější přístup na čínský trh.

Hraniční rozmíšku obě asijské mocnosti ukončily po více než pětačtyřiceti letech. Ty provázely přestřelky i ozbrojené konflikty, během nichž zemřely stovky lidí. V březnu 1969 se nad rusko-čínskými spory o území kolek řek Amur a Ussuri vznášela hrozba jaderného konfliktu, z nějž měly obavy i západní státy. Situaci nepomáhalo ani otevření diplomatických vztahů mezi Pekingem a Washingtonem v době vlády amerického prezidenta Roberta Nixona. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Kopanec do zadku pro Harvard,“ shrnul Trump své tažení proti známé univerzitě

„Harvard se musí chovat slušně,“ prohlásil americký prezident Donald Trump. „Chtějí ukázat, jak jsou chytří, a dostávají kopance do zadku,“ dodal. Šéf Bílého domu chce aktuálně škole zrušit vládní zakázky v hodnotě víc než dvou miliard korun a požaduje, aby Harvard omezil podíl zahraničních studentů na patnáct procent. Jeho kroky ovšem prý ohrožují kvalitu amerického vědeckého výzkumu, které byl dlouhodobě na světové špičce.
před 1 mminutou

Americký soud pozastavil platnost Trumpových takzvaných recipročních cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost takzvaných recipročních cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie, informují tiskové agentury. Administrativa šéfa Bílého domu oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá.
před 3 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Proces s lékaři Maradony stojí, soudkyně účinkovala v minisérii o případu

Argentinskou fotbalovou hvězdu Diega Maradonu znají nejen fanoušci tohoto sportu. Sportovcův život provázely velké úspěchy i skandály. Další drama se teď odehrává i u soudu, který řeší míru odpovědnosti lékařů za jeho smrt. Úřady proces pozastavily, kvůli porušení etických pravidel totiž odstoupila jedna soudkyně. Vyšlo najevo, že účinkuje v pikantní minisérii o celém případu nazvané Božská spravedlnost. Z dostupných záběrů vyplývá, že žena ještě v průběhu procesu sdělovala podrobnosti o skonu fotbalového hráče.
před 7 hhodinami

Izrael dle OSN pálil do Palestinců v humanitárním centru. Armáda mluví o varovných výstřelech

Nejméně jeden Palestinec v úterý zemřel a 48 dalších bylo zraněno, když izraelská armáda začala střílet na dav v Pásmu Gazy, který vtrhl do střediska rozdělujícího humanitární pomoc. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) pro Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu uvedl, že většina Palestinců utrpěla zranění při izraelské palbě. Izraelská armáda tento výrok OSN, že pálila do Palestinců, odmítla. Tvrdí, že šlo o varovné výstřely.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 9 hhodinami

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc mužů u Sumské oblasti, řekl Zelenskyj

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc vojáků poblíž ukrajinské Sumské oblasti, ale Kyjev podnikl kroky, aby zabránil Moskvě v rozsáhlé ofenzivě v tomto regionu, uvedl podle Reuters ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj. Sumská oblast sousedí s ruskou Kurskou oblastí, do které loni překvapivě pronikly ukrajinské jednotky. Ruský vládce Vladimir Putin nedávno řekl, že ruská armáda vytváří „nárazníkovou bezpečnostní zónu“ podél hranic s Ukrajinou. Moskva vpodvečer navrhla Ukrajině další kolo přímých jednání 2. června v Istanbulu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Izraelská armáda zabila šéfa teroristického hnutí Hamás Sinvára, řekl Netanjahu

Premiér Židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že byl zlikvidován Mohammad Sinvár, šéf teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Informovali o tom agentury Reuters, AFP i deník Ha'arec. O zabití Sinvára psala některá média už dříve tento měsíc, izraelská vláda ale zabití oficiálně potvrdila až ve středu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...