Gustav se řítí na Haiti, čekají se povodně a sesuvy půdy

Miami (USA) - K jižnímu pobřeží ostrova Hispanioly, o nějž se dělí Haiti s Dominikánskou republikou, se blíží hurikán Gustav. Varování již bylo vydáno pro jižní a západní část Haiti, ale i pro pobřeží Dominikánské republiky. Meteorologové očekávají, že hurikán po opuštění Haiti udeří ve středu na jihovýchodní výběžek Kuby, připravuje se na něj i americká vojenská základna v Guantánamu.

V současnosti je Gustav asi 200 kilometrů jihovýchodně od haitské metropole Port-au-Prince a pohybuje se rychlostí 19 kilometrů v hodině na severozápad. Rychlost jeho vichrů dosahuje 130 kilometrů v hodině.

Tropická bouře Gustav se v pondělí zformovala v Karibské oblasti, síly hurikánu dosáhla v úterý. Zalije Haiti až 64 centimetry srážek, což pravděpodobně vyvolá záplavy a sesuvy půdy. Haiťané byli vyzváni, aby se připravili k evakuaci. Dominikánské úřady vyzvaly menší plavidla, aby zůstala v přístavech, a to i na severním pobřeží. V regionu také ještě doznívá bouře Fay.

Během letošní sezony hurikánů v Atlantiku, která začala 1. června a skončí 30. listopadu, se očekává vznik 14 až 18 tropických bouří, z nichž asi polovina by se měla změnit v hurikány. Včetně Gustava bylo již registrováno sedm bouří.