Na Kubě je stav nejvyššího ohrožení, New Orleans se evakuuje

Miami (USA) - Tropická bouře Gustav, která se v pátek přehnala přes Jamajku a Kajmanské ostrovy, zesílila na hurikán a ohrožuje Kubu. Kubánské úřady již vyhlásily v západní části země stav nejvyššího ohrožení. Jižní pobřeží Spojených států by podle předpovědí meteorologů Gustav mohl zasáhnout v úterý, nicméně ohrožené oblasti, zejména město New Orleans, začaly již dnes opouštět tisíce místních obyvatel. Jeho řádění si v karibské oblasti již vyžádalo nejméně 78 obětí.

Podle nejčerstvějších zpráv Národního střediska pro hurikány (NHC) v Miami se Gustav změnil v hurikán čtvrté kategorie Saffirovy-Simpsonovy
pětistupňové škály, přičemž rychlost jeho větru dosáhla cestou ke Kubě již 233 kilometrů v hodině. Střed hurikánu je nyní necelých 45 kilometrů jihovýchodně od Ostrova mládeže a pohybuje se severoseverozápadním směrem rychlostí asi 20 km v hodině. Meteorologové předvídají, že při přechodu přes Kubu doprovodí Gustava prudké deště. 

Kubánská televize již oznámila zastavení provozu všech autobusů a vlaků směřujících do Havany i z hlavního města, stejně jako námořních trajektů na odlehlý Ostrov mládeže. Evakuováno bylo na 240.000 obyvatel
ohrožených oblastí. Úřady jsou prý také podle agentury AP připraveny ochránit 20.000 turistů v provincii Matanzas, kde se nachází slavné letovisko Varadero.

V západní provincii Pinar del Río zemědělci horečně sklízejí proslulý kubánský tabák ještě před obvyklým termínem v obavách, aby bouře úrodu zcela nezničila. Úřady v médiích i pomocí městských tlampačů nadále vyzývají obyvatele, aby se před příchodem ničivého živlu ukryli do bezpečí. 

New Orleans nechce zažít opakování katastrofického scénáře z roku 2005. Starosta města Ray Nagin proto podle agentury EFE již dnes odpoledne SELČ nařídil obyvatelům povinnou evakuaci. Nicméně tisíce lidí nečekaly na její vyhlášení a začaly již během dneška město opouštět, i když úder hurikánu se čeká až v úterý. Místní komunikace jsou proto zacpané stovkami automobilů, napsala agentura AP. Ti, kdo nemají vlastní automobily, postižení a nemocní, mohou k evakuaci použít 700 přistavených autobusů. Agentura píše, že hlavní dálnicí odjíždějí automobily přeplněné movitým majetkem vystrašených obyvatel, a také nemocnice a léčebny začínají posílat pacienty směrem do vzdáleného vnitrozemí. 

Z ohrožené oblasti prchají i vystrašení obyvatelé dalších lokalit pobřežního pásma v blízkosti New Orleansu. „Dokážeme zvládnout příval vody do 170 centimetrů nad hladinou moře, ale ne 270 cm či dokonce 370 cm, před kterými meteorologové varují,“ řekl místnímu deníku Jean Lafite, který zastává úřad starosty v jednom zdejším pobřežním městečku.

Aglomerace, kterou ohrožuje Gustav, čítá přes milion obyvatel, kolik se ale do pondělí bude muset před živlem ukrýt do bezpečí, zatím místní úřady nedokázaly ani odhadnout. Podle odhadů federálních úřadů zasáhne přechod hurikánu přes oblast do života téměř 12 milionů lidí.

Rozsáhlé evakuace obyvatelstva dnes pravděpodobně začnou kromě Louisiany také v dalších třech amerických pobřežních státech. Americký prezident George Bush už vyhlásil stav ohrožení ve státech Louisiana a Texas. Zároveň v telefonickém rozhovoru ujistil guvernéry čtyř ohrožených pobřežních států, tedy kromě Louisiany a Texasu i Mississippi a Alabamy, plnou podporou Washingtonu. Zdůraznil, že pokud to bude nutné, federální vláda jim poskytne veškerou nezbytnou pomoc. 

V roce 2005 hurikán Katrina zdevastoval New Orleans. Ničivé vichry a deště zde protrhly ochranné hráze kolem něho a zaplavily 80 procent města. Hurikán si tehdy vyžádal 1500 obětí a hmotné škody dosáhly 125 miliard dolarů.

Tento pátek zasáhla bouře Gustav Kajmanské ostrovy silou větru, která strhávala stromy a elektrické vedení a dnes dorazí na Kubu. Očekává se, že v neděli bude střed bouře nad Mexickým zálivem. V pátek také bouře zuřila nad Jamajkou, kde si vyžádala životy čtyř lidí. Předtím na Haiti usmrtila nejméně 59 lidí a osm v Dominikánské republice.

Bouře podle miamských odborníků s největší pravděpodobností zasáhne americké pobřeží poblíž New Orleans v úterý. Americké úřady také varují před až devítimetrovými vlnami, které bouře způsobí. Ve čtyřech amerických pobřežních státech se dnes předpokládá zahájení rozsáhlé evakuace obyvatelstva.