Protivládní protesty v Thajsku doprovodil pumový útok

Bangkok - Malá bomba explodovala v thajském Bangkoku v policejní budce nedaleko sídla premiéra Samaka Suntcharavedže, kde protestují tisíce lidí. Nikdo nebyl zraněn. Protivládní protesty trvají ve městě už týden. Na středu svolaly odbory zaměstnanců státního sektoru stávku, premiér ale nechce odstoupit ani vypsat předčasné volby.

Bomba vybuchla krátce po skončení zasedání parlamentu, které svolal Suntcharavedž ve snaze najít řešení politické situace v zemi, kde tisíce demonstrantů usilují o svržení jeho sedm měsíců úřadující vlády. Bomba vytloukla okna okolních budov, ale nikoho nezranila. Policie z útoku obvinila demonstranty, kteří se ji údajně snaží vykreslit jako neschopnou udržet v hlavním městě bezpečnost.

Protesty organizuje Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), které sdružuje jinak dost nesourodé síly nacionalistů, roajalistů a pravicových odborů. V roce 2005 stálo za demonstracemi, jež o rok později vedly ke svržení vlády tehdejšího premiéra Tchaksina Šinavatry. Ta byla obviňována z rozsáhlé korupce. Také nynější vláda je podle PAD zkorumpovaná a pokračuje v politice Šinavatry, který se uchýlil do exilu ve Velké Británii.

Odbory chtějí vládu odpojit od vody a proudu

Hlavní thajský odborový svaz, který sdružuje zaměstnance státních podniků, dnes vyzval své členy, aby od středy zahájili stávkové akce za odchod vlády. Jejich součástí by mělo být odpojení vládních budov od dodávek elektřiny a vody. Zatím je těžké odhadnout, zda řadoví odboráři uposlechnou výzvy svých předáků. Obdobná výzva zaměstnancům letecké společnosti Thai Airlines nedávno nenašla ohlas.

„Zastavíme dodávky proudu všem státním orgánům a agenturám, abychom vyvinuli tlak na kabinet. Chceme dosáhnout odstoupení vlády, abychom jí zabránili způsobovat zemi další škody,“ prohlásil tajemník odborového svazu Savit Kaevan.