Čínská policie rozehnala dvě demonstrace, zranila a zatkla desítky lidí

Peking - Tisíce čínských vojáků a policistů dnes rozehnaly masové demonstrace nespokojených zaměstnanců ve středočínské provincii Chu-nan a ve východočínské provincii Če-ťiang. Podle hongkongské organizace na ochranu lidských práv bylo při násilnostech zraněno 50 lidí a policie 20 demonstrantů zatkla.

Téměř 10 tisíc lidí vyšlo dnes večer do ulic města Ťi-šou v provincii Chu-nan a domáhalo se vrácení peněz, které z nich údajně podvodně vylákala investiční firma. Demonstranti zablokovali silnice a obsadili místní nádraží, čímž způsobili zpoždění několika vlaků. Policie se pokusila demonstranty z ulic města vytlačit a na několika místech vypukly mezi protestujícími a policisty násilné srážky. Další nepokoje byly ohlášeny z východočínského přístavního města Ning-po v provincii Če-ťiang. Tisíce sezonních dělníků zde napadly policisty, kteří předtím údajně zranili zaměstnance místní továrny.

Konflikty mezi úřady a sezonními dělníky jsou v Číně časté. Za prací dojíždějí z chudých západních částí země do bohatších pobřežních provincií desítky milionů lidí. Podle mezinárodních organizací na ochranu lidských práv čínské úřady sezonním dělníkům neposkytují stejné sociální služby jako stálým obyvatelům pobřežních oblastí.