Biologická léčba rakoviny umožňuje oproti dřívějším postupům přímo lokalizovat kritická místa, pomocí kterých se mezi buňkami nemoc šíří. „My se můžeme podívat na tu buňku na úrovni genu, to znamená, že jsme schopni přesně odhalit klíčové struktury, které jsou rozhodující pro přenos maligního signálu. Teď to můžeme zasáhnout a zlikvidovat,“ uvádí Petruželka. Látky, které by měly zničit nádor, tak nadále nebudou likvidovat také jeho zdravé okolí.
Ne všechny druhy rakoviny je ale možné léčit biologicky. Na molekulární úrovni je podle Petruželky každý nádor jiný a v současnosti se také každý léčí jinak. Cílená léčba dnes ale funguje u řady nejrozšířenějších typů nádorů, například rakoviny ledvin, která se v Česku vyskytuje z evropských států nejčastěji.
Ani cílená biologická léčba ovšem není bez rizika. Její nežádoucí vedlejší účinky jsou jiné než u obvyklé chemoterapie. Petruželka podotýká, že lékaři je zatím všechny neznají.
K cílené biologické léčbě se pacienti mohou dostat především tehdy, je-li jejich nemoc včas indikována. Informace o tomto způsobu léčby rakoviny lidem podávají lékaři na e-mailové adrese biolecba@vfn.cz a na telefonu 724 151 028.
Lékaři v souvislosti s cílenou biologickou léčbou rakoviny hovoří také o tzv. léčbě na míru. Ta by měla být dalším krokem v boji s nádorovými nemocemi a pacientům dále výrazně ulehčit.