Poláci identifikovali tělesné ostatky astronoma Koperníka

Varšava - S pomocí švédských kolegů se podařilo polským vědcům identifikovat tělesné ostatky slavného astronoma Mikuláše Koperníka, který svou revoluční heliocentrickou koncepcí narušil dogma o nehybné Zemi. Podle jejich analýz se totiž shoduje DNA ostatků nalezených před třemi lety v katedrále ve městě Frombork na severu Polska a vlasů objevených v knize, kterou Koperník vlastnil.

Historici a archeologové hledali Koperníkův hrob řadu let, protože astronom byl pochován velmi neokázale. Předpokládalo se nicméně, že byl pohřben ve Fromborku u Baltského moře, který byl za jeho života známým centrem hvězdářů.

Nicméně až v roce 2005 se vědci dostali blíže k umístění hrobu. Z historických pramenů zjistili, že Koperník by měl být pohřben v katedrále ve Fromborku poblíž oltáře. Pod jedním z bočních oltářů našli 16 hrobů. Ale pouze dva přicházely v úvahu, protože v nich byli pochováni starci. Koperník žil na svou dobu nezvykle dlouho, zemřel v sedmdesáti letech. Na jedné hrobce byla tabulka se jménem Andrzej Gonsiorowski, vědci tak dospěli k závěru, že v druhé musí ležet Koperník.

Kriminalističtí experti sestavili na základě nalezené lebky portrét. Počítačovou animaci pak srovnali s podobiznami namalovanými za Koperníkova života. Odborníci poté došli k závěru, že našli ostatky slavného astronoma.

Až dosud ale neměli jistotu. Archeologové si při ověřování původu kostí nemohli pomoci srovnávací metodou, jež využívá analýzu DNA. Neexistuje totiž vzorek DNA Koperníkových potomků, protože astronom jako duchovní děti neměl; výsledky analýzy tedy nebylo s čím porovnat. Archeolog Jerzy Gonsowski nicméně hledal jeho příbuzné. „Ale ukázalo se, že je to velmi těžké. Nepodařilo se nám dojít dál než do 18. století,“ uvedl.

Göran Henriksson, švédský profesor astronomie, se ale rozhodl přijít věci na kloub a napadlo ho, že by se v knížkách, které Koperník vlastnil, mohl objevit třeba jeho vlas, s nímž by bylo možné DNA porovnat. V jedné z nich pak skutečně pár vlasů našel. Nejlepší švédská odbornice v této oblasti Marie Allenová si poté přivezla z Polska zub z nalezeného hrobu a zjistila, že dva vlasy z knížky měly stejné DNA jako zub. „To je důkaz, že ostatky patří Koperníkovi,“ uvedl Henriksson.

Pro Frombork je podle biskupa Jacka Jezierského identifikování ostatků Koperníka velkou událostí. V katedrále se zřejmě objeví sarkofág, do kterého budou uloženy.

Mikuláš Koperník se narodil v roce 1473 v Toruni v rodině zámožného obchodníka a městského radního. Zprvu se zajímal o filozofii a lékařství, ale brzy si ho zcela získala matematika a astronomie. Dokonce i při studiu teologie se stále věnoval hvězdářství.

Svým nejznámějším dílem O pohybu nebeských těles doslova „zastavil“ Slunce a „roztočil“ Zemi, kterou lidé až do jeho doby považovali za nehybný střed vesmíru. Koperník zemřel v roce 1543 a jako kněz byl pochován pod oltář, o který ve fromborské katedrále pečoval.

Rekonstruovaná podoba Mikuláše Koperníka
Rekonstruovaná podoba Mikuláše Koperníka
Více fotek
  • Rekonstruovaná podoba Mikuláše Koperníka autor: ČTK, zdroj: AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/536/53582.jpg
  • Mikuláš Koperník zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/534/53396.jpg
  • Model DNA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/50/4949.jpg
  • Planetárium v Toruni zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/534/53400.jpg
  • Rekonstruovaná podoba Mikuláše Koperníka autor: ČTK, zdroj: AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/536/53585.jpg