Chávez chce vládnout ještě dalších 13 let

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez chce znovu usilovat o změnu ústavy, aby mohl vládnout neomezený počet mandátů. Už loni to lidé v referendu odmítli. Levicový prezident prohlásil, že by chtěl zemi vést až do roku 2021, podle stávajících zákonů mu přitom mandát vyprší za čtyři roky. Průzkumy naznačují, že Cháveze podporuje přes 50 procent občanů. Opozici ale povzbudily úspěchy v nedávných regionálních volbách.

Chávez v neděli vyzval své příznivce, aby změnu ústavy připravili. Reforma by mu mohla dovolit překročit dosavadní omezení dvou funkčních období. U moci by poté mohl zůstat tak dlouho, dokud by mu Venezuelané ve volbách vyjadřovali podporu.

Chávezova výzva přichází týden po regionálních volbách. V nich sice jeho levicová strana zvítězila v 17 z 23 států a teritorií, ale přišla o dva nejlidnatější a nejbohatší státy Miranda a Zulia a především o federální distrikt Caracas.

Čtyřiapadesátiletý Chávez je u moci od roku 1999. Nejde o jeho první pokus o setrvání ve funkci hlavy státu po vypršení druhého funkčního období. Před rokem vypsal referendum, které mělo jeho kroky k neomezenému znovuzvolení posvětit. Tehdy však podle volební komise návrh ústavních změn podpořilo 49 procent voličů, proti jich bylo 51 procent. Chávez svou porážku uznal.
Venezuelský prezident Hugo Chávez
Venezuelský prezident Hugo Chávez