V Paříži rokovali o roce 1968

Paříž - V hlavním městě Francie se včera konal seminář na téma 60. výročí přijetí všeobecné deklarace lidských práv. Důraz konference kladla hlavně na rok 1968 v Polsku a Československu. Ve všech třech zemích v tomto roce docházelo k velkým politickým změnám. Seminář vzbudil poměrně velký zájem.

„Po několika minutách od začátku semináře bylo jasné, že nikdo nenašel jednotu v názorech, jak rok 1968 hodnotit. Francouzi tento rok vidí jinak než Poláci - a o to méně než Čechoslováci,“ říká publicista Jiří Slavíček.

Zatímco v roce 1968 Čechoslováci protestovali proti totalitnímu komunismu, Francouzům se nelíbil kapitalismus. Za počátek vlny pařížského odporu lze stanovit 22. březen 1968. Ten den skupina studentů, básníků a hudebníků obsadila budovu univerzity v Nanterre a uspořádala tam schůzku o třídní diskriminaci ve francouzské společnosti a o politické byrokracii, která ovládá školní finance. Protesty v Nanterre však nezůstaly ojedinělou akcí studentů a nedostaly se do izolace od zbytku společnosti, která charakterizovala obdobnou studentskou rebelii v roce 1968 v USA.

Francouzské studentské protesty proti zavedenému systému vyústily až v generální stávku. Celonárodní vlna odporu sice nevedla k politickým změnám, nastartovala ale změny sociální.