Prohibice v Americe: Je nejvyšší čas dát si sklenici piva, zavelel Roosevelt

Washington – Prohibice, která v letech 1920 až 1933 panovala na celém území USA, znamenala úplný zákaz výroby, prodeje a distribuce alkoholických nápojů. Cílem bylo snížit počet závislých lidí a úmrtí následkem požití alkoholu. Zavedením tohoto zřejmě nejproslulejšího zákazu v amerických dějinách se splnil sen moralistů, brojících proti pití už od 18. století. Alkoholu se skutečně vypilo méně, ale za hroznou cenu. Prohibice byla zrušena 5. prosince 1933 ratifikací 21. dodatku Ústavy Spojených států.

Nápad zavést prohibici odstartovaly konflikty mezi bílými anglosaskými protestanty, kteří se považovali za elitu, a katolickými imigranty. Mnohé protestantské církve, které byly takzvaně suché a byly proti pití alkoholu, považovaly katolické imigranty za ničitele čistoty Ameriky. Samozřejmě jihoevropští katolíci měli rádi víno, irští pivo a ti slovanští i tvrdší alkohol. 

Prohibice byla schválena 28. října 1919 s účinností od konce ledna 1920. „Argumenty zastánců bylo snížení počtu lidí ve vězení, skončení neomluvených absencí v práci, zvýšení produktivity práce, zdravější populace a další ekonomické benefity,“ vyjmenoval amerikanista Jakub Lepš z Univerzity Karlovy.

Roman Joch, politolog:

„Stoupenci prohibice se domnívali, že to je další morální kauza poté, co bylo zakázáno a zrušeno otroctví. Měli myšlenku, že státním reformismem lze společnost aktivně zlepšovat. Již na konci 19. století vzniklo hnutí umírněnosti, ve kterém byly aktivní hlavně dámy. Ty se domnívaly, že alkohol je jakýsi démon, který může ničit rodiny a život a v rámci zachování morálnější společnosti je lepší tohoto démona zakázat.“

Prohibice způsobila menší konzumaci alkoholu, ale za hroznou cenu

Pokles spotřeby alkoholu nebyl zas tak výrazný. Prohibice zato vedla k rozkvětu černého trhu, pašování a vzniku pokoutních náleven a palíren. Tvrdý alkohol se stal mnohem populárnějším než dříve. Kvalita podomácku vyráběných destilátů byla však špatná, mezi konzumenty nebyla často výjimkou ztráta zraku či smrt. Zvýšila se také závislost žen na alkoholu, řada lidí přešla na drogy.

Období prohibice se stalo zlatým věkem zločinu, bujelo pašeráctví a korupce policistů a politiků. Při střetech zločineckých gangů v boji o moc navíc zemřely tisíce nevinných lidí. Jedním z center zločinu se stalo i Chicago, v němž působil nechvalně známý Al Capone. Ten na prohibici vydělal desítky milionů dolarů, nakonec ale „dojel“ na daňové úniky.

Gangster Al Capone
Zdroj: ČT24/Wikipedia

Roman Joch, politolog:

„Americká společnost byla velmi pokrytecká. Dala si do zákona zákaz pití alkoholu, ale zákaz byl i elitami porušován. Existovaly lodě, které pro bohatší Američany plavaly do mezinárodních vod, kde se potkaly s lodí, která přivezla kubánský rum nebo kanadskou whisky. Boháči si pak v klidu na palubě popíjeli. Americký prezident Harding, který se oficiálně hlásil k prohibici, v Bílém domě sám svým přátelům při hře pokeru naléval bourbon. Demokratický sjezd, který se sešel v polovině 20. let v San Francisku, se opil celý.“

8 minut
Rozhovor s politologem Romanem Jochem
Zdroj: ČT24

Roosevelt: Je nejvyšší čas dát si sklenici piva

Ctihodný experiment se ukázal jako naprostý omyl. Počátkem 30. let již sílily hlasy, které požadovaly zrušení zákazu. Hlavní argument pro zrušení pak přinesla hospodářská krize: prohibicí stát přišel o výrazné zisky z daní za oficiálně vyráběný alkohol. Již v následujících letech po zrušení zákazu vynesly daně z alkoholu 500 milionů dolarů na financování sociálních programů. Rozjely se také pivovary a tisíce nezaměstnaných našly v době krize práci. Traduje se, že poté, co byl ratifikován, tehdejší prezident Roosevelt řekl: „Je nejvyšší čas dát si sklenici piva.“

V roce 1933 federální zákaz pití alkoholu skončil. Dodnes ale v USA existují suché okresy, kde se místní komunity rozhodly pro zákaz alkoholu. „V současné době prohibice v USA není, ale je tam daleko více omezení, než jsme zvyklí v Evropě. V Americe kromě Las Vegas se na veřejných místech pít nesmí a platí mnohé další zákazy,“ dodal Lepš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 4 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 5 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prokurátor ICC Khan dočasně odstoupil z funkce, čelí podezření ze sexuálních deliktů

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dočasně odstoupil ze své funkce v době, kdy ho vyšetřovatelé z OSN prověřují kvůli podezření ze sexuálních deliktů. S odvoláním na Khanův úřad o tom informuje agentura Reuters, podle níž je to bezprecedentní krok a neexistuje žádný jasný postup, jak hlavního prokurátora nahradit.
před 8 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Evropští lídři se shodují na nutnosti většího tlaku vůči Moskvě

Rusko-ukrajinské jednání v Istanbulu, kde se obě strany domluvily na dosud největší výměně zajatců, ale nikoliv na příměří, komentovali evropští političtí lídři. Mnozí z nich se shodují na nutnosti většího nátlaku na Kreml, pokud bude dál stát v cestě okamžitému zastavení bojů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně zajatců

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Ukrajina a Rusko se dohodly na výměně tisícovky zajatců z každé strany. Obě země si podle Ankary také vymění písemné dokumenty s podmínkami pro dosažení příměří. V obecné rovině se též dohodly na dalším jednání. Delegace vedené poradcem Kremlu Vladimirem Medinským a ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem jednaly o zastavení bojů, na příměří se ale neshodly.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Tusk obvinil ruské hackery z útoku na weby vládních stran

Polský premiér Donald Tusk obvinil ruské hackery z útoku na internetové portály své strany Občanská platforma a jejích dvou koaličních partnerů, Levice a Polské lidové strany (PSL). Útok přišel dva dny před prvním kolem prezidentských voleb v zemi, která je klíčovým překladištěm západní pomoci Ukrajině, která se už přes tři roky brání plnohodnotné ruské agresi. Za favorita nedělního hlasování je pokládán kandidát Tuskovy strany.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...